среда, 16 декабря 2015 г.

                 Мета: дати економіко-географічну характеристику Німеччини; розвивати основні життєві                компетент­ності; сприяти вихованню толерантного ставлення до інших народів.
               Обладнання: підручники, атласи, комп'ютери, на­вчальний диск «Географія. 10 клас», політична карта світу, фізична карта світу.
                Тип уроку: вивчення нового матеріалу урок презен­тація.
          ХІД УРОКУ
              I.             Організаційний момент
День, прожитий без збагачення знаннями,— даремно прожитий день.
           Клас поділено на чотири групи. Окремо за столом пе­ред класом сидять учні творчої групи, які підготува­ли проект презентації країни, вони ж виконують роль експертної групи.
           II.               Актуалізація опорних знань
           1.                       Прийом «Картографічна розминка»
      Назвіть регіони, на які поділяється Європа.
      Назвіть та покажіть країни, які входять до складу
Північної Європи, Західної Європи, Південної Єв­
ропи, Східної Європи.
          2. Тестування «Країни Європи»
Використовується навчальний диск «Географія. 10 клас». (Робота в парах.)
Індивідуальна робота з друкованими тестами (див. до­даток № 1).
| Перевіряють тести учні експертної групи (максималь на оцінка — 7 балів).
            III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
    У ч и т е л ь. Творча група у складі п'яти учнів підготувала нам сьогодні презентацію країни. Якої ми спро буємо відгадати, ознайомившись з її візитною карт­кою.
          Прийом «Візитна картка»
1-й учень. «Країна любителів пива»
      На південному сході цієї країни вирощують відмінної якості хміль продукт, необхідний для пивоваріння. Всього пивоварень у країні близько півтори тисячі, а кількість сортів пива приблизно 6000. Цієї різно­манітності достатньо, щоб задовольнити будь-які сма­ки. Кожен рік у Мюнхені проводиться свято пива. Ви­робництво пива забезпечує роботою 65 000 людей та надає бюджету країни більше, ніж м'ясна чи конди­терська промисловість, поступаючись тільки молоч­ній. За продажем цього напою країна знаходиться на другому місті після США, отримуючи дохід більше ніж 20 млрд марок на рік.
2-й учень. Відома гоголівська фраза: «Який русь­кий не любить швидкої їзди?» характеризує не тіль­ки росіян, але й жителів цієї країни. Високошвидкісні автодороги (автобани) з ідеальним покриттям, які обплели павутинням усю країну, надають можливість розвивати будь-яку доступну для сучасних автомобі­лів швидкість.
3-й учень. Якщо коротко дати узагальнений образ цієї країни, то вийде, що це країна романтичного на­роду, що полюбляє розмірене життя, пиво, ковбасу та сардельки з гірчицею, досяг неперевершено'! продук­тивності праці, прославився своїми культурними та науковими досягненнями.
Учитель. Ви вже здогадалися, що мова піде сьогод­ні про...
Тема... Мета...
Перед тим як приступити до вивчення нового мате­ріалу, заслуховуються результати тестування.
               IV. Вивчення нового матеріалу
             Виступ творчої групи. (Під час виступу учні класу складають тезисний конспект.)
                             1. Економіко-географічне положення. Політико-географічне положення
                                Головні особливості ЕГП та ПГП:
      Розташована в центрі.Європи.
      Межує з дев'ятьма високорозвиненими та середньо
розвиненими країнами.
      Сусіди партнери по НАТО чи нейтральні країни.
(Швейцарія, Австрія)
      На півночі має вихід до Північного та Балтійсько­
го морів.
      Розташована на перехресті транзитних, залізнич­
них, авто-, авіз-, трубопровідних шляхів.
      Після поразки у Другій світовій війні країна була
розділена на дві частини східну (НДР) та західну
(ФРН), які з
1949 по 1990 роки находились у складі
двох протилежних світових суспільно-політичних
систем. У1990 році відбулося об'єднання цих країн
в одну Федеративну Республіку Німеччина. (Де­
монстрація демонтажу берлінської стіни слайди
навчального диску «Географія.
10 клас»)
2.   Населення
Найбільшим багатством будь-якої країни є її населен­ня—у Німеччині це 82,8 млн осіб. Середня густота 232 особи/км2. Народжуваність — 9,4 %о, смертність 10,5 %о. Природний приріст — 1,1 %о. Тривалість жит­тя : чоловіків — 74 роки, жінок — 81. Загальна чисель­ність населення Німеччини зростає за рахунок іммі­грантів з Туреччини, республік колишньої Югославії, колишніх соціалістичних республік.
Населення країни етнічно однорідне більше 92% складають німці. 85 % населення проживає в містах. На протязі багатьох років у Німеччині відмічається найвища продуктивність праці, у той час як 52 % на­селення не працюють і навіть не шукають роботу. Од­нією із серйозних соціальних проблем стає надлишок вільного часу.
3.   Природно-ресурсний потенціал ФРН
Ресурси
Мінеральні: родовища кам'яного та бурого вугілля, залізної руди, урану, нафти, природного газу, міді, ка­лійної та кам'яної солі обмежені та вичерпані. ФРН споживає більше корисних копалин, ніж видобуває.
Водні: має густу річкову сітку, але є дефіцит питної води.
Земельні: підзолисті, бурі лісові грунти.
Лісові: 29 % території займають широколистні хвой­ні ліси.
Рекреаційні: історико-культурного напрямку (Бер­лін, Дрезден, Мюнхен), гірськолижного напрямку Альпи.
Природні умови
Рельєф підвищується з півночі на південь.
Клімат помірний з переходом від морського на пів­ночі до помірно-континентального на півдні.
4.   Господарство
Промисловість Основні галузі:
      енергетика;
      металургія;
хімічна;
машинобудування      
      промисловість будівельних матеріалів;
      деревообробна;
      легка;
      харчова.
5.   Сільське господарство
Переважає тваринництво, яке спеціалізується на ско­тарстві та свинарстві. В рослинництві головна куль­тура пшениця. Великі площі сільськогосподар­ських угідь зайняті хмелем (який став національною культурою), необхідним для виробництва пива. Сіль­ське господарство Німеччини характеризується ви­сокою продуктивністю праці: один сільськогоспо­дарський робітник забезпечує продуктами харчуван­ня 75 чоловік.
6.   Транспорт
Розвинені всі види транспорту. Перше місце за паса-жиро- та вантажообігом займає автомобільний.
7.   Зовнішні економічні зв'язки
Імпорт

Міне­ральна сирови­на. Про­доволь­чі товари. Корми. Кольорові метали
Німеччина
                                        Експорт
Автомобі­лі. Судна. Електротех­ніка. Верста­ти, електроні­ка. Хімікати. Пиво. Фар­фор. Музичні інструменти
Висновки. Німеччина перш за все країна-виробник, а потім споживач, торговельник, посередник.
8. Рекорди Німеччини
Місце серед країн у світі
Область, в якій досягнуто певних успіхів
1 місце
За експортом продукції хімічної промис­ловості
2 місце
За поголів'ям свиней
З місце
За виробництвом автомобілів. За вирощуванням картоплі
4 місце
За виробництвом чавуна та сталі. За ВВП після СІЛА, Китаю, Японії
V. Закріплення знань
Робота в групах над питаннями географічного диктан­ту «Німеччина» (див. додаток № 2).
Кожна гру па отримує по три запитання, під час під­готовки до відповіді  можна користуватися під­ручниками та атласами. *
За відповіді на запитання учні отримують додаткові бали (максимум — 3 бали).
Четверта група відповідає на запитання № 10.
Учні отримали випереджальне завдання .Максимальний додатковий бал-5.
     Підсумок уроку
Прийом «Роблю висновок»
Німеччина-одна з найрозвинутіших країн світу.
Особливості її географічного положення сприяють розвитку її господарства.
Вона є лідером з виробництва й експорту продукції хімічної промисловості, устаткування, автомобілів.
Німеччина- один з найбільших інвесторів капіталу в промисловість та сферу послуг інших країн.

   Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф.
Скласти рекламний проспект «Подорож Німеччиною» на 4-5 зупинок.
Випереджальне завдання.
 Група учнів працює над проектом презентації Великої Британії.
Додаток 1
«Країни Європи»
Знайдіть серед відповідей помилки
1 Приморські країни Європи:
А Швеція б Іспанія в Італія г Греція д Чехія
2 Півострівні держави Європи:
аІталія б Іспанія в Греція г Велика Британія д Португалія
3 Промисловими запасами нафти і газу забезпечені:
А Франція б Росія в Австрія г Нідерланди д Норвегія
4 Руди кольорових металів залягають на території :
А Швеції б України в Білорусі г Фінляндії д Болгарії
5 Народи норманської групи:
А Італійці б іспанці в португальці г французи д німці
6Великі міські агломерації Європи:
аМадрідська б Паризька в Нідерландська г Лондонська д Рейнсько- Рурська
7 «Центральна вісь» розвитку простягнулася територією:
А Великої Британії б Австрії в сходу Франції г заходу Німеччини д Швейцарії.
8 Всесвітньо відомі автомобільні фірми Європи:
А «Фольксваген » б «Рено» в «Вольво» г «Форд» д»Фіат»
9 Рибальство відіграє важливу роль в економіці :
А Норвегії б Ісландії в білорусі г Данії д Швеції
10 Члени ЄС:
А Велика Британія б Франція в Мальта г Іспанія д Албанія.

Диктант «Німеччина»
Дайте відповіді на запитання
1 Як змінилось географічне положення Німеччини на карті світу в жовтні 1990 року?
2 Чому ФРН , зазнавши поразки у Другій світовій війні , вийшла на 3 місце у світі за рівнем розвитку економіки?
3 Яке значення має Рурський басейн для розвитку економіки Німеччини?
4 За якими демографічними показниками країна є лідером у Європі ?
5 Назвіть найбільші міста  Німеччини.
6 Яке місце в світі посідає країна за розмірами ВВП в світі? Про що це свідчить?
7 Назвіть провідні галузі промисловості Німеччини.
8 Яка частка сільського господарства у ВНП країни? Зробіть висновки.
9 Яким є рівень розвитку транспорту в Німеччині? Назвіть види транспорту , які займають провідні позиції за вантажообігом , паса жирообігом.                                     10 Німеччина зробила великий внесок  у розвиток світової науки, техніки, культури. Підтвердьте це твердження прикладами.






















 Урок на тему:
«ФРН. Економіко-географічна                   характеристика»

                                         Підготувала вчитель
                                            Липівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
                                             Пугач Світлана Валентинівна






Підсумковий урок Північна Америка


 ПІДСУМКОВИЙ УРОК
з теми
«Північна Америка»
Урок – гра
 Мета:                                   
 Систематизувати, закріпити та узагальнити знання, що були отримані під час вивчення теми.
Формувати пізнавальний інтерес, творчу активність учнів, вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення.
Розвивати кмітливість, ерудицію, логіку, вчитися працювати в команді; поважати думку своїх товаришів; приймати правильне колективне рішення; спілкуватись, прислухаючись до думок і поглядів інших.