пятница, 28 апреля 2017 г.



Тема: Фізичні та хімічні властивості кислот: дія на індикатор, взаємодія з металам, основними оксидами та основами, солями. Лабораторний дослід №1. Дія  розчинів кислот на індикатори.

Мета: ознайомити учнів зі стандартними фізичними та хімічними властивостями кислот; закріпити навички та вміння складати рівняння хімічних реакцій; показати єдність хімічних властивостей речовин одного класу сполук. вдосконалювати вміння написання хімічних формул та реакцій; розвивати спостережливість, логічне мислення, навички самостійної роботи, логічне мислення, пізнавальні здібності учнів, уміння складання рівнянь хімічних реакцій ; виховувати інтерес  до вивчення даної теми. продовжити формування умінь експериментувати, спостерігати, аналізувати досліди, робити висновки; сприяти формуванню здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований урок.
Форми і методи:розповідь,бесіда, експрес-тест, інструктаж, демонстрація,дослід.
Обладнання:пробірки, лакмусовий папір, хлоридна кислота, лимон, виноград, квашена капуста, оцет., зразки кислот, цинк, мідь.

Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Експрес – тест.
1) Кислотами називають речовини….
2) Кислотний залишок –це ….
3) Наведіть приклади кислот.
4) Основність кислоти залежить від …
5) На валентність кислотного залишку вказує
5) Написати формули кислот (Слайд 2)
ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Фізичні властивості кислот.  Розповідь вчителя. (Слайд 5)
Демонстрація зразків кислот.
Кислоти можуть бути твердими ( борна кислота,ортофосфатна) , рідкими
( нітратна, сульфатна) , газоподібними ( сірководнева). Більшість кислот добре розчиняються у воді. Їхні розчини кислі на смак
( оцтова, яблучна, мурашина) . Кислоти мають запах .В основному безбарвні.
                         
 Пам’ятай «Золоте правило»!!!                                                 
Щоб не сталася біда,
Спочатку вода, а потім – кислота.

2. Хімічні властивості кислот. Вчитель нагадує правила  з ТБ.
            1) Дія на індикатор.
Лабораторний дослід №1. Вливаємо в пробірки пару крапель хлоридної кислоти, соку лимона, винограду, квашеної капусти, оцтової кислоти ( можна інших кислих фруктів чи овочів). Вкидаємо в кожну пробірку смужку лакмусового паперу. Спостерігаємо зміну забарвлення на червоне в усіх випадках.
Пояснення вчителя. Робота з таблицею «Зміна кольору індикатора».

Демонстрація дослідів.

Назва індикатора
середовище
кисле
нейтральне
лужне
Лакмус
Червоний
Фіолетовий
Синій
Метил-оранжевий
Червоний
Оранжевий
Жовтий
Фенол-фталеїн
безбарвний
безбарвний
малиновий

  2) Взаємодія з металами. Демонстрація. Пояснення вчителя.
Всі метали за активністю витіснення водню можна розмістити в ряд: Витискувальний ряд металів.
Метали в ньому розміщення в порядку зменшення їхньої активності. Метали, які стоять зліва від водню, здатні витіснити його з кислот (крім нітратної), а ті, що стоять справа від водню- ні.
Ознайомлення з витискувальним рядом металів.
Знайомство з рядом Беккетова:
Li  K  Ca  Na  Mg  Al  Mn  Zn  Cr  Fe  Ni  Sn  Pb  (H)  Cu  Hg  Ag  Pt  Au

Вперше його склав на основі експерементальних даних видатний учений М.М Бекетов.
Відомості  з біографії М.М Бекетова(стр 45 підручника)
Складання схеми рівняння реакції.
Кислота + метал ( до Н) = сіль + водень
                                          
 Добування хлоридної кислоти
У лабораторії                                                                          у промисловості
При нагріванні крист. натрій хлориду                 Спалюють водень у потоці хлору
з конц. сульфатною кислотою                                   і розчиняють НСІ у воді
NaCL + H2SO4=HCL+NaHSO4                                    H2 + CL2 = 2 HCl
NaCL+NaHSO4=HCL+Na 2SO 4

Вправи для очей.

V. Закріплення. Перевір себе.
Робота в парах . Допиши можливі рівняння реакцій: (Картка №1)
Al +HCl=…                  
Zn+ H2SO4=….               Cu + H2SO3=…
Mg + HNO3=…             Na + H3PO4=…               K+ H2S =…
Hg + HCl =…

VІ. Повторення і узагальнення. Робота в групах.(Картка № 2)
Допишіть можливі рівняння реакцій
І група  Fe2O3 +HCl=…                                 NaOH + H3PO4 =…
Ba(OH)2 + HNO3=…                       H2S + HCl =…
ІІ група          MgO + HNO3=…                    H2CO3+ HNO3=…
H2S + KOH=…                      Al(OH)3+ HCl=…
Індивідуальні завдання. ((Картка № 3)
Закінчити рівняння можливих хімічних реакцій,
розставити коефіцієнти:

І варіант                                                               ІІ варіант
Mg+H2SO4  =                                                  Zn +H3PO=
Al +HCl      =                                                  Al2O3+ HCl =
Cu + H2SO4   =                                               Hg + HNO3=
Pb + H3PO4    =                                              Ni + HCl  =
Fe2O3 + HNO3  =                                           CuO + HCl =
NaOH + HNO3   =                                         KOH + H2SO4 =
VІІ. Підсумок уроку.Цікаве про кислоти (слайд 6)

VІІІ. Домашнє завдання . 1.Опрацювати матеріал підручника параграф 27; письмово №10-13 (с.143-144).
2. Підготувати повідомлення «Цікаве про кислоти»












Тема. Поширення солей у природі та їх практичне значення

Мета уроку: систематизувати знання учнів про хімічні властивості класів неорганічних сполук на прикладі хімічних властивостей солей; показати поширення солей у природі, їх практичне значення; розвивати навички самостійної роботи, логічне мислення, пізнавальні здібності учнів; виховувати інтерес до хімії як науки, сприяти формуванню здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований урок.
Форми роботи: лабораторна робота, навчальний міні-семінар, робота з опорною схемою.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, розчини реактивів.
ХІД УРОКУ

І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності
1. Написати практично можливі реакції: Картка №1
а) Mg +H2SO4→                     б) Ag +HCl→
в) Al + H2SO4→                      г) Ca +HCl→
д) Ag + H2SO3→                     е) Cu + H2SO4
ж) Zn +H3PO4→                    з) Hg +H2CO3→  
2. Заповнюємо перші дві колонки  таблиці: «Знаємо, бажаємо дізнатися, дізналися». Останню заповнимо в кінці уроку. (Картка №2)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Міні-семінар
(Виконання пректу про практичне застосування солей, їх поширення в природі).
Кухонна сіль NaCI — одна з найдавніших речовин? Коли і як вона стала відома людям, наука не знає. Кухонну сіль людина споживає, мабуть, стільки років, скільки їй самій. У минулому деякі народи Центральної Африки за 1 кг солі віддавали 1 кг золота. Потреба в солі дуже велика. Сучасна людина щороку споживає від 5 до 10 кг солі. На Землі запаси солі практично невичерпні
Поширення у природі. Солі доволі поширені у природі й відіграють важливу роль у процесах обміну речовин у живих організмах. Солі містяться в клітинному соку, крові, сльозах, поті, входять до складу різних тканин: кісткової, нервової, м'язової.
Масова частка солей в організмі людини становить 5,5 %. Живі організми потребують постійного надходження солей. Тваринні організми одержують їх із питною водою та харчовими продуктами, а в рослини солі надходять з ґрунту разом з водою.
Солі мають велике значення і в суспільному господарстві. їх використовують для добування багатьох металів, мінеральних добрив, скла, мінеральних фарб, миючих засобів, кислот тощо.
Харчова́ кухо́нна сіль — це речовина у вигляді кристаликів, яка містить 93-99 % хлористого натрію і домішки солей, кальцію, магнію, калію, які надають їй гігроскопічності, жорсткості і гіркуватого присмаку. Чим менше в солі цих домішок, тим вища її якість.
Для профілактики дефіциту йоду, який відчуває близько 70% населення України, сіль випускають з додаванням йодату калію або, рідше, йодиду калію. Таку сіль називають йодованою.
Сіль використовують як смакову речовину та для консервування харчових продуктів.
Сіль є регулятором осмотичного тиску, водяного обміну, сприяє утворенню соляної кислоти шлункового соку, активізує діяльність ферментів. Але надмірне (понад норму) вживання солі сприяє підвищенню кров'яного тиску, хворобам нирок та серця.
Україна має великі та унікальні за якістю поклади сировини для кухонної солі. За хімічною чистотою їх можна вважати найкращими у світі. Основні запаси розташовані на території Донбасу, Придніпровської низовини, Прикарпаття та Закарпаття, а також у Криму.
Крім кам'яної солі є родовища, представлені ропою озер, а також пов'язані зі зосередженням підземних розсолів. Запаси кам'яної солі та природних розсолів в Україні досить значні і при сучасному рівні видобутку практично невичерпні (їх запаси становлять понад 9 млрд т по категорії А + В + С). Найбільші запаси кам'яної солі зосереджені на Донбасі, де у потужних пластах на незначних глибинах (Слов'янськ, Артемівськ) залягають ресурси дуже високої якості.
Загальна потужність шару солі в Донбасі коливається від 100 до 200 м. Тут видобувається найбільша кількість кам'яної солі в Європі. В обмежених обсягах кам'яну сіль видобувають у Дрогобичі, Калуші, Долині (Прикарпаття).
Родовища кам'яної солі виявлено також на Лівобережжі — в межах Дніпровсько-донецької западини (біля Лубнів, на горі Золотусі біля Ромен).
Цінні продукти одержують із вод Сакського і Перекопського соляних озер. Значні запаси солі мають інші розташовані на півдні України озера і лимани.
2.                Робота з підручником. (ознайомлення з мал.. 39 «Мінерали, основною складовою яких є солі » с. 146)
3.                Творче завдання.
Єгипетська цариця Клеопатра, що жила в І ст. до нашої ери, носила на мізинці каблучку з перлиною. Одного разу вона зняла її та поклала в келих. Її чоловік, Марко Антоній, який щойно повернувся після втрати флоту в бою з римським імператором Октавіаном, був украй засмучений. Він налив два келихи вина, не помітивши, що в одному з них лежала каблучка дружини. Вино було кисле. Якою ж була реакція Клеопатри, коли після того як вино було випите, каблучка залишилася без перлини.
Як ви думаєте, куди пропала перлина?
3 чого складається перлина, і який звязок між перлиною, крейдою і шкаралупою курячого яйця? (карбонат кальцію)
Єгипетська цариця була настільки мудрою жінкою, що вона навіть сімейні сварки вміла використати у власних інтересах. Після того випадку вона застосувала цю хімічну реакцію для омолодження. Як описує Генрі Райдер Хаггард у романі "Клеопатра ", вона вийняла з вуха одну з тих величезних перлин і опустила її в кислоту. Запанувала тиша. Вражені гості завмерли, спостерігаючи як незрівнянна перлина розчинялася в нітратній кислоті. Невдовзі від неї не залишилось і сліду. Клеопатра підняла келих, покрутила його і випила все до останньої краплі.
Діти, як ви гадаєте, чи померла цариця?
3 чого складався напій, який випила Клеопатра?
(Реакція з нітратною кислотою)
У напої був кальцій нітрат, розчинна сіль.Щоб повністю розчинилася сіль, за рівнянням реакції, потрібно у 2 рази більше.
Історія стверджує, що Клеопатра залишилась живою, і навіть завдяки такому напою зберігала свою красу і молодість.
Задача. Визначте масу нітратної кислоти, необхідну для повного розчинення перлини масою 1,2 г.
СаСОз + 2НNОз= Са(NОз)2+ Н 2СОз
                                                  І       І
С02    Н2О
У напої був кальцій нітрат, розчинна сіль.
ІV. Підведення підсумків уроку. Заповнення таблиці.
ІV. Домашнє завдання.
Опрацювати  параграф 28 підручника, письмово №1-17 (с. 149-150)



среда, 26 апреля 2017 г.






Випускники 2016 року. Хай завжди і в усьому їм щастить!!!!

Всеукраїнське спортивно- масове змагання "Олімпійське лелеченя"



      22 квітня наша команда брала участь у ІІІ турі  Всеукраїнського спортивно-масового змагання серед дітей та юнацтва  "Олімпійське лелеченя" в м.Чернігові . Виборола ІІІ місце в естафеті і V місце серед 19 команд області.