среда, 3 апреля 2019 г.

Урок 9 кл. Хімічні реакції. Класифікація хімічних реакцій. Реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну.




Автор : Пугач С.В.  Липівська ЗОШ І – ІІІ ступенів
Адреса : с. Липове , Талалаївського району, Чернігівської області
Урок № 1  За підручником «Хімія 9 клас» автори : П.П.Попель, Л.С. Крикля.
Тема  уроку:  Хімічні  реакції.  Класифікація  хімічних  реакцій.  Реакції  сполучення, розкладу, заміщення, обміну.
Мета уроку:
Навчальна  -  навчити  учнів   систематизувати  знання про класифікацію хімічних реакцій за ознакою кількості речовин, що вступають і утворюються внаслідок реакції, та їх складу. Повторити ознаки  хімічних реакцій.
Розвиваюча  -  розвивати  інтерес  до природничих наук,  уміння  аналізувати,  порівнювати,  робити  логічні  висновки;  формувати навики проводити хімічні досліди.
Виховна: формувати науковий світогляд, інформаційну та комунікативну компетентності.
Тип уроку: формування та вдосконалення знань, умінь і навичок.
Методи: використання ІКТ, фронтальна  бесіда,  індивідуальна  робота, робота з матеріалом підручника , перегляд лабораторних дослідів, групова робота.
Обладнання: мультимедійна презентація,ноутбук,мультимедійна
дошка,періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, реактиви.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
( Слайд № 1)
 Це фото зроблене після вашої перемоги на обласному спортивно – масовому заході “Олімпійське лелеченя”. Ваше зайняте ІІ місце переконує в тому, що ви можете вчитись. Оволодівати новими знаннями та навиками, бути наполегливими , працьовитими , цілеспрямованими та показувати гарні результати. Отже, я бажаю вам застосувати ці риси характеру під час вивчення хімії. Епіграфом уроку є слова всесвітньо відомого художника, винахідника Леонардо да Вінчі : «Якщо запастись терпінням і проявити старання, то посіяне насіння неодмінно дасть добрі сходи. Навчання – корінь гіркий, та плід солодкий»
ІІ.Ступінь актуалізації
   За попередні роки ви ознайомились з великою кількістю різноманітних речовин, з основними хімічними поняттями. Навчились записувати хімічні рівняння та урівнювати їх. Зараз проведем хімічну розминку. З кожного слова – відповіді запишим по одній букві і дізнаємось зашифроване слово.
Хімічна розминка.
1. Реакція, внаслідок якої з однієї складної речовини утворюються дві, або більше речовин… (реакція розкладу)
2. Реакція, внаслідок якої з двох, або більше речовин утворюється одна  речовина… (реакція сполучення)
3.Речовини, які утворюються в результаті хімічної реакції… (продукти)
4. Явище, під час якого одні речовини перетворюються на інші називається…(хімічною реакцією)
5. Одна з ознак хімічної реакції, яку ми не бачимо… (запах)
6. Речовина , яка змінює забарвлення за дії розчинів лугу і кислоти… (індикатор)
7. Здатність атома сполучатися з певною кількістю таких самих або інших атомів… (валентність)
Зашифроване слово «Успіхів!»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
(Слайд 2)
  Сьогодні  ми розпочинаємо вивчення нового розділу “Хімічні реакції” , який складатиметься з 11 уроків. Ви запам’ятаєте і зрозумієте суть понять : хімічні реакції, ступінь окиснення, окисник , відновник , процеси окиснення та відновлення, тепловий ефект реакції, швидкість хімічної реакції. На першому уроці з розділу ми з’ясуємо, за якими ознаками класифікують хімічні реакції; поповнимо свої знання про типи хімічних реакцій ;пригадаємо випадки, коли реакції розкладу, сполучення, заміщення та обміну є можливими.
ІV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
 (Слайд 3)
Сьогодні ми розширимо і поглибимо ваші знання про хімічні реакції.
 Запишіть , будь-ласка, дату і тему уроку.
V. Вивчення нового матеріалу
       На даний час відомо багато різноманітних хімічних реакцій, які протікають за різних умов і з різними ознаками. Всі вони підлягають класифікації . Отже, ознайомимось зі схемою.
 Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції
Реакції сполучення.
 Вчитель пояснює схему реакції сполучення. (Слайд 5)
  Підводить учнів до визначення поняття реакції сполучення, знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.71  (Слайд 6 )
 Приводить приклади реакцій сполучення. (Слайд 7)
Реакції сполучення
 Дві прості речовини
2
Al + 3 Br2= 2 AlBr3 (метал + неметал)
H2 + Cl2 = 2 HCl (неметал + неметал)
Два оксиди
     (основний оксид) ВаО +
H2O = Ва (ОН)2
(кислотний оксид)
N2O5+H2O  = 2HNO3
  (основний оксид + кислотний оксид)
 3
CaO + P 2O5 = Ca(PO4)2
 Пропонує переглянути відео досліду взаємодії  Алюмінію з Бромом. (Слайд 8)
Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції.
Реагенти-
Умови перебігу-
Ознаки-
Рівняння реакції-
Тип реакції-
Формула реакції –
Реакції розкладу
Вчитель пояснює схему реакції розкладу  (Слайд 9)
  Підводить учнів до визначення поняття реакції розкладу , знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.72.  (Слайд 10 )
 Приводить приклади реакцій розкладу основ , кислот, солей, оксидів. (Слайд 11)
Реакції розкладу :
Fe(OH)2=FeO +H2O
основа
H2 SiO3 =SiO2+H2O  
кислота
CaCO3 =CaO + CO2
сіль
2
HgO = 2Hg + O 2
оксид
 Пропонує переглянути відео досліду «Розклад меркурій (ІІ) оксиду» (Слайд 12)
Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції розкладу меркурій (ІІ) оксиду.
Реакції заміщення
Вчитель пояснює схему реакції заміщення  (Слайд 13)
  Підводить учнів до визначення поняття реакції заміщення, знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.73. (Слайд 14 )
 Приводить приклади реакцій заміщення. (Слайд 15)
Реакції заміщення:
2
Na + 2H2O=2NaOH + H 2
2
Al + 6HCl=2AlCl 3 + 3H2
Mg + CuSO4 =Cu + MgSO4
2
Al + 6 NaOH = 2 Na 2AlO3+ 3H 2
Br2 +2HI= I2 +2HBr
Cl2 + 2KBr = Br2 + 2KCl
Пояснює.  Реакції заміщення атомом металу атома Гідрогену в кислоті можливі тільки тоді, коли метал розташований лівіше від Гідрогену в ряду активності . Метал – реагент, який розташований лівіше від металу – продукту, заміщує метал в його солі. Утворюється проста речовина і складна речовина (сіль).
      У реакціях заміщення можуть брати участь і неметали. Наприклад, більш активний галоген витісняє менш активний із водного розчину галогеноводню (безоксигенової кислоти) або солі (галогеніду).
      Пропонує переглянути  дослід взаємодії  Алюмінію з хлоридною кислотою.
 (Слайд 8) Нагадує про техніку безпеки під час роботи з кислотами!
Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції.

Реакції обміну
Вчитель пояснює схему реакції обміну  (Слайд 17,18,19)
  Підводить учнів до визначення поняття реакції обміну , знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.75. (Слайд 20 )
 Приводить приклади реакцій обміну . (Слайд 21)

Пояснює, що реакція обміну, в яку вступають кислота й основа називається реакцією нейтралізації.
      















Пропонує переглянути відео досліду між нітратом плюмбуму і йодидом калію . Інша назва цієї хімічної реакції «Золотий дощ» (Слайд 22)
Учень  записує на дошці рівняння реакції, вчитель допомагає. Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції.

(Слайд 23) Які умови практичної можливості перебігу реакцій обміну? (виділення газу, утворення осаду, води)




Необхідно дописати рівняння реакцій.
HCl + NaOH= NaCl2O
CuSO 4 +2 NaOH= Cu(OН)2  + Na 2SO
2
HCl+ Na 2CO3 =2NaCl+ Н 2CO3
                              Н 2О   СО2
Проблемне питання .
 Яка ознака є головною для визначення реакцій сполучення, обміну, розкладу, заміщення? Аналіз таблиці. (Слайд 24)

Висновок: отже, реакції розрізняють за ознакою кількості реагентів та продуктів реакції.











V. Узагальнення й систематизація знань.
Бесіда
1.Як називається реакція, внаслідок якої з однієї складної речовини утворюються дві, або більше речовин?
2. Як називається реакція, внаслідок якої з двох, або більше речовин утворюється одна  речовина? 
3.  Як називається реакція, під час якої дві складні речовини обмінюються  своїми складовими частинами?
4.  Як  називається  реакція,  у  якій  атоми  простої  речовини  заміщують атоми одного з елементів у складній?

Установіть відповідність між рівняннями реакцій та типом хімічної реакції.
 (Слайд 25)
 
 Перевірте себе.
 (Слайд 26 ) У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій сполучення.
1.     Fe + CuSO4u+FeSO4
2.      3Fe + 2O2=Fe 3O4
3.     CaO +H 2O=Ca(OH)2
4.     H2+Cl2=2HCl
5.     Cu(NO3)2=CuO+NO2+O2

(Слайд 27)  У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій заміщення.
1.     Fe + CuSO4u+FeSO4
2.      3Fe + 2O2=Fe 3O4
3.     2 Na+2 H 2О = 2NaОН + H 2
4.      CuO+H 2O=Cu +H2O
5.      Cu(OH)2=CuO+H2O

(Слайд 28) У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій розкладу.
1.     Fe + CuSO4u+FeSO4
2.      3Fe + 2O2 =Fe 3O4
3.      NaOH + CuSO4=Na 2SO4 +Cu(OH)2
4.      CuO+H 2O =Cu + H2O
5.      Cu(OH)2=CuO+H2O

(Слайд 29) У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій обміну.
1.     Fe + H 2SO4=FeSO4+H 2
2.     3Fe + 2O2 = Fe 3O4
3.     NaOH +Hcl=NaCl + H2O
4.     2HgO =2Hg+O2
5.     Cu(OH)2=CuO+H2O
(Слайд 30) Урівняйте рівняння реакцій та визначіть тип хімічної реакції.    
Ca+O 2=CaO
K+H 2O=KOH + H 2
Fe 2O3+HNO3 = Fe(NO3)3 + H2O
AI+H 2SO4 = AI2(SO4)3 + H 2
Fe 2O 3+AI=AI 3O3 + Fe
N2+H2=NH3
Рефлексія
Про які типи хімічних реакцій ви дізнались?
Чи навчились ви розрізняти типи хімічних реакцій за кількістю реагентів та продуктів реакції?
Що вам сподобалось під час уроку?

VI. Домашне завдання:  читати п.13, письмово №99 (Слайд 31)
(Слайд 32) Дякую за співпрацю. До наступного уроку!



Інтелектуально - розважальна гра з хімії та біології для учнів 9 - 11 класів



Інтелектуально-розважальна гра з хімії та біології для учнів 9-11 класів.

Цілі: закріпити та поглибити знання учнів з хімії та біології; викликати інтерес до вивчення природничих наук; прищеплювати любов до навчання, викликати бажання розкривати таємниці хімії та біології; пов,язувати свої знання з практикою; виховувати комунікабельність, опановувати мистецтво мислити та робити логічні висновки.
Обладнання: картки-завдання, таблиця Д. І. Менднлєєва.
Форма роботи: інтелектуальна гра.

                                     ХІД ЗАХОДУ
1-й ведучий
       Увага! Дорогенькі!
       Великі і маленькі,
       Вельмишановне панство
       Та інший контингент.
       Ми щиро вас вітаємо,
       Вам успіхів бажаємо.

2-й ведучий
        А зараз починаємо,
        Настав жаданий час.
        Я бачу людей дужих,
        До справи небайдужих.
        І всі вони прихильники
        Відомих двох наук.

Лунає пісня
Ти зізнайся мені,
Звідки в тебе ці чари.
Я без тебе всі дні
У полоні печалі.

Приспів
Хімія мила, нерозгадана сила.
Ти у мене єдина, тільки ти, повір!
 Подаруй мені вроду,
Порошки, мило, соду
Та очищену воду з синіх гір.

Який крем мені взять,
Щоб лишитись красивій,
І шампунь, щоби мать
Вам волосся на диво!
Приспів

Учень (читає вірш)
Від амеби до людини
Вчимо нерви і клітини,
Рід, сім,ю, родину, клас –
Вчителька аж мучить нас.
Еволюція життя –
Ця наука непроста.
Та цікаво щохвилини,
Бо уроки – то новини.
Розкривають нам секрети
Про тварин Землі-планети.
Може, вам всім легко здатись,
В наших знаннях розібратись,
То непросто – вчитель знає,
Адже він нас і навчає.

1-й ведучий. Тепер, я думаю, вже всі зрозуміли, що ми зібрались тут для того, щоби провести інтелектуальну гру «Інтелект-шоу», під час якої вам доведеться пригадати те, що ви знаєте з хімії та біології. Давайте познайомимось з гравцями.
Команда 9 класу – капітан… Збірна команда 10-11 класу – капітан…

2-й ведучий. Як і на кожному солідному конкурсі, ваші знання буде оцінювати компетентне журі. До його складу входять…
Гра є гра. Як у кожній грі, є переможці та переможені. І неважливо, кому сьогодні більше поталанить. Головне, щоб у цьому залі панувала атмосфера доброти і взаємопідтримки. Хай усім вам щастить!

 І ТУР «ОРАТОР»
Тема. Навіщо ми вивчаємо хімію та біологію.
За 1 хв ви повинні нас переконати в необхідності вивчення хімії та біології.
Журі оцінює ваші ораторські здібності за п,ятибальною системою.

ІІ ТУР «МАЛЮНКИ»
Кожного дня ви використовуєте безліч предметів, але чи знаєте, з яких речовин вони складаються? Перед вами на столах лежать папірці з малюнками, де зображені різні предмети. Назвіть речовину, на яку вказує стрілка, а якщо можете, то і її формулу. За кожну правильну відповідь 1 бал.
img007.jpg
img008.jpg
Відповіді
1.    Залізо Fe
2.    Вода Н2О
3.    Графіт С
4.    Залізо Fe
5.    Вольфрам W
6.    Водень Н2
7.    Парафін
8.    Вода Н2
9.    Ртуть Нg
10.                        Крейда CaCO3
11.                        Вуглекислий газ СО2

ІІІ ТУР «УЧЕНІ ТА ЇХ ВІДКРИТТЯ»
На картках надруковані 10 прізвищ учених (позначено цифрами) та винаходи, що вони зробили (позначено буквами). Встановіть відповідність між прізвищами вчених та їх відкриттями. За кожну правильну відповідь – 1 бал.




Учені-хіміки

Їх винаходи
1. О. М. Бутлєров
2. Д. І. Менделєєв
3. С. А. Арреніус
4. А. Лавуазьє
5. Ж. Гей-Люсак
6. М. М. Бекетов
7. М. Фарадей
8. Ф. А. Кекуле
9. М. В. Ломоносов
10. А. Авогадро
а) Запропонував формулу бензину
б) Визначив склад повітря
в) Створив теорію хімічної будови
г) Запропонував сталу NА=6,02х1023
д) Засновник атомно-молекулярного вчення
е) Створив періодичну систему елементів
ж) Запропонував поділити речовини на електроліти та неелектроліти
з) Відкрив закон об,ємних відношень
и) Запрорпонував теорію електролітичної дисоціації
к) Склав витискувальний ряд напруг металів
Відповіді:

1.    В
2.    Е
3.    И
4.     Б
5.    З 
6.    К 
7.     Ж
8.     А
9.    Д
10.                       Г



ІV ТУР «ПЕРЕКЛАДАЧІ»
У мене в руках шість папірців із дуже відомими висловами. Вам потрібно їх зачитати, а потім перекласти з хімічної мови українською. За переклад кожного речення ви маєте отримати винагороду – 1 бал.
1.    Не все Аурум, що блищить.
2.    Білий як кальцій карбонат.
3.    Ферумний характер.
4.    Слово – Аргентум, а мовчання – Аурум.
5.    За купрумний гріш повісився.
6.    Багато Н2О витекло.
Відповіді:
1.    Не все золото, що блищить.
2.    Білий як крейда.
3.    Залізний характер.
4.    Слово – срібло, а мовчання – золото.
5.    За мідний гріш повісився.
6.    Багато води витекло.
V ТУР «ЗНАЙТИ ВІДПОВІДНІСТЬ»
На хімії ви вивчаєте хімічні речовини, на біології - органи нашого тіла. Давайте об,єднаємо інформацію, отриману на цих уроках. Перед вами вісім карток з малюнками органів і вісім карток з формулами хімічних речовин.
Об,єднайте речовину та її місцезнаходження в організмі людини. За кожну правильну відповідь – 1 бал.
img009.jpg
Відповіді:

Шлунок – НСІ.
Щитовидна залоза – І.
Гемоглобін крові – Fe.
Вухо – S.
Кістки – Са.
Емаль зубів – F.
Волосся – білок.
Сльози – NaCl.

VI ТУР «ДЛЯ НАЙЕРУДОВАНІШИХ»
А зараз ми пошукаємо найерудованіших, найрозумніших серед вас. Адже питання, які ви зараз почуєте, дійсно, непрості. Перед вами лежать картки з хімічними символами. Я зачитую питання, а ви підіймаєте відповідний символ хімічного елемента. Тільки та команда, що першою покаже правильну відповідь, отримує – 1 бал.
1.    На який хімічний елемент багата морська капуста – ламінарія?
2.    Назва якої акваріумної рибки збігається з назвою хімічного елементу?
3.    Який метал використовують у хірургії для скріплення уламків кісток?
4.    Який метал має бактерицидні властивості?
5.    Назва якого елемента четвертого періоду в перекладі з арабської означає «зола рослин»?
6.    Рідкий метал.
7.    Який метал називають «крилатим»?
8.    Метал, який розчиняється тільки в  «царській горілці»?
9.    Який метал входить до складу кухонної солі?
10.                       Метал, який плавиться на долоні.
Елементи, речовини.
1.  Іод  І.
2.   Неон Ne.
3.   Тантал Та.

4.  Срібло Аg.
5.  Калій К.
6.  Ртуть Нg.
7.  Алюміній АІ.
8.  Золото Аu.
9.  Натрій Na.
10.                      Цезій Сs.
VII ТУР «РОЗГАДАЙТЕ МЕТАГРАМИ»
В таблиці я – відомий елемент,
Та літеру зміни з одного боку,
Переконаєшся в один момент,
Що я не елемент вже, а протока.
(Фосфор – Босфор)
Там, де «З», - мене цінують,
Я – коштовний елемент,
«З» на «Д» перейменують –
Я – теслярський інструмент.
(Долото – Золото)
VIIІ ТУР «ЖИВІ СИНОНІМИ»
Людина – частина природи. Найдосконаліша її частина. У кожного з нас свій характер, свій стиль поведінки, в одній і тій самій ситуації ми поводимо себе дуже по-різному. Через цю поведінку ми часом порівнюємо себе із братами нашими меншими (тваринами). Перед вами аркуші з позначками «Живі синоніми». Знайдіть відповідність, з якою твариною ми ототожнюємо ті чи інші риси нашого характеру. За кожну правильну відповідь ви отримуєте по 1 балу.
Живі синоніми
Знайди відповідність.
1.    Сміливий, як …
2.    Злий, як…
3.    Витривалий, як …
4.    Хитрий, як …
5.    Упертий, як …
6.    Могутній, як …
7.    Тихий, як …
8.    Холодний, як …
9.    Поважний, надутий, як …
10.                       Боягузливий, як …
А) Лис
Б) Собака
В) Баран
Г) Жаба
Д) Лев
Е) Заєць
Ж) Кінь
З) Індик
И) Миша
К) Орел
Відповіді:

1.    Д
2.    Б
3.    Ж
4.    А
5.    В
6.    К
7.    И
8.    Г
9.    З

10.                        Е
ІХ ТУР «ЕКСПЕРЕМЕНТ»
Дослід №1
До води підфарбованої деякою речовиною, додаємо деякий метал. Спостерігаємо дослід і явища, що його супроводжують, і готуємо відповіді на запитання (повна ґрунтовна відповідь оцінюється 5 балами):
·        Чому метал не тоне, а навіть рухається активно на поверхні води?
·        Що це за метал?
·        Яка речовина змінила свій колір і чому?
·        Які речовини-реагенти та які продукти реакції?
·        Записати рівняння реакції що відбулося.
2Na+H2O=2NaOH+H2
Дослід № 2
У розчин хлоридної кислоти опускають яйце. Оскільки питома вага яйця більша, то воно опускається на дно. Однак на поверхні яйця починається хімічна реакція, у результаті якої яйце крутиться і спливає.
Запитання:
·       Чому яйце спливає?
·       Які процеси відбуваються у стакані?
·       Запишіть рівняння реакцій, що відбуваються.
CaCO3+HCl=CO2+CaCl2+H2O
Підбиття підсумків, нагородження переможців.

Питання до глядачів.
Метали
1.    Назва якого металу співпадає з назвою планети? (Уран)
2.    Який метал людство вперше використало для виготовлення прикрас, культових предметів та предметів домашнього вжитку? (Золото)
3.    Який метал давні єгиптяни цінували більше від золота? (Срібло)
4.    Елемент назва якого походить від слова «фарба»? (Хром)
5.    Який метал і чому давньогрецький філософ Аристотель назвав «живим сріблом»? (Ртуть)
6.    Який метал утворює сіль, що в розчині має інтенсивний фіолетовий колір, і застосовують цей розчин як антисептик у медицині? (Манган)
7.    Лужний метал що забарвлює полум,я у фіолетовий колір. (Калій)
8.    Елемент, йони якого запобігають розвитку бактерій, стерилізують питну воду? (Аргентум)
Загадки
1.    Що видно, коли нічого не видно? (Туман)
2.    У небі хмаринкою літала,
На землю пташиною сіла,
Перетворилась на льодинку
І постояла на сходинках.
А  покотилась, як із гірки,
То заспівала дуже дзвінко. 
(Три агрегатні стани речовини)
3.    Принцип дії як у сита,
А на вигляд зовсім ні.
На столі стоїть і плаче,
Тільки ти ж бо підійди. (Фільтр)
4.    На повітрі он яка,
Зразу погляд приверта.
А у воду як пірне –
Не побачиш ти ніде. (Розчинна речовина)
5.    Я найменший від усіх,
Ти без мене ані кроку.
А як з киснем я зійдусь –
То отримаєш вологу. (Водень)

Цікаві запитання
1.    Кварц, який у давнину використовували для добування вогню. (Кремній)
2.    Ювелірний метал. (Платина)
3.    Прозорий матеріал. (Скло)
4.    Елемент, назва якого в перекладі з грецької означає «загибель». (Фтор)
5.    Температура, нижча від нуля. (Холод)
6.    Сполуки, що утворюють із кислотами солі. (Основи)
7.    Метал – джерело нейтронів у ядерній техніці. (Берилій)
8.    Те саме, що й фізичне явище. (Ефект)
Чи вірите ви що…
1.    Хімічні елементи Самарій і Тулій названі на честь російських міст? (Ні)
2.    На нашій планеті можлива енергетична криза? (Так)
3.    Більш за все цукрової тростини вирощують в Україні? (Ні)
4.    Чотири хімічні елементи названі на честь одного й того ж міста? (Так)
5.    Прісна вода стала товаром світової торгівлі? (Так)
6.    Використання фреонів призводить до утворення кислотних дощів? (Ні)
7.    Хімічні елементи Гафній, Лютецій названі на честь міст? (Так)
8.    Хімічний елемент Індій названо на честь Індії? (Ні)
9.    Нітратну кислоту раніше називали «купоросною олією»? (Ні)
10.                       Амальгама – сплав золота з іншими металами? (Ні)
11.                       Абсолютна тиша благотворно впливає на самопочуття людини? (Ні)
12.                       Чисельність населення нашої планети до 2025 року досягне 8 мільярдів? (Так)