воскресенье, 21 ноября 2021 г.

Урок хімії 9 клас "Практична робота 1. Реакції йонного обміну між електр...

хімія 9 Хімічні реакції. Класифікація хімічних реакцій. Реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну.

 

Автор : Пугач С.В.  Липівська ЗОШ І – ІІІ ступенів

Адреса : с. Липове , Талалаївського району, Чернігівської області

Урок № 1  За підручником «Хімія 9 клас» автори : П.П.Попель, Л.С. Крикля.

Тема  уроку:  Хімічні  реакції.  Класифікація  хімічних  реакцій.  Реакції  сполучення, розкладу, заміщення, обміну.

Мета уроку:

Навчальна  -  навчити  учнів   систематизувати  знання про класифікацію хімічних реакцій за ознакою кількості речовин, що вступають і утворюються внаслідок реакції, та їх складу. Повторити ознаки  хімічних реакцій.

Розвиваюча  -  розвивати  інтерес  до природничих наук,  уміння  аналізувати,  порівнювати,  робити  логічні  висновки;  формувати навики проводити хімічні досліди.

Виховна: формувати науковий світогляд, інформаційну та комунікативну компетентності.

Тип уроку: формування та вдосконалення знань, умінь і навичок.

Методи: використання ІКТ, фронтальна  бесіда,  індивідуальна  робота, робота з матеріалом підручника , перегляд лабораторних дослідів, групова робота.

Обладнання: мультимедійна презентація, ноутбук, мультимедійна дошка, періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, реактиви.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

( Слайд № 1)

Це фото зроблене після вашої перемоги на обласному спортивно – масовому заході “Олімпійське лелеченя”. Ваше зайняте ІІ місце переконує в тому, що ви можете вчитись. Оволодівати новими знаннями та навиками, бути наполегливими, працьовитими , цілеспрямованими та показувати гарні результати. Отже, я бажаю вам застосувати ці риси характеру під час вивчення хімії. Епіграфом уроку є слова всесвітньо відомого художника, винахідника Леонардо да Вінчі: «Якщо запастись терпінням і проявити старання, то посіяне насіння неодмінно дасть добрі сходи. Навчання – корінь гіркий, та плід солодкий»

ІІ. Ступінь актуалізації

За попередні роки ви ознайомились з великою кількістю різноманітних речовин, з основними хімічними поняттями. Навчились записувати хімічні рівняння та урівнювати їх. Зараз проведем хімічну розминку. З кожного слова – відповіді запишим по одній букві і дізнаємось зашифроване слово.

Хімічна розминка.

1. Реакція, внаслідок якої з однієї складної речовини утворюються дві, або більше речовин… (реакція розкладу)

2. Реакція, внаслідок якої з двох, або більше речовин утворюється одна  речовина… (реакція сполучення)

3.Речовини, які утворюються в результаті хімічної реакції… (продукти)

4. Явище, під час якого одні речовини перетворюються на інші називається…(хімічною реакцією)

5. Одна з ознак хімічної реакції, яку ми не бачимо… (запах)

6. Речовина , яка змінює забарвлення за дії розчинів лугу і кислоти… (індикатор)

7. Здатність атома сполучатися з певною кількістю таких самих або інших атомів… (валентність)

Зашифроване слово «Успіхів!»

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

(Слайд 2)

Сьогодні  ми розпочинаємо вивчення нового розділу “Хімічні реакції” , який складатиметься з 11 уроків. Ви запам’ятаєте і зрозумієте суть понять : хімічні реакції, ступінь окиснення, окисник , відновник , процеси окиснення та відновлення, тепловий ефект реакції, швидкість хімічної реакції. На першому уроці з розділу ми з’ясуємо, за якими ознаками класифікують хімічні реакції; поповнимо свої знання про типи хімічних реакцій ;пригадаємо випадки, коли реакції розкладу, сполучення, заміщення та обміну є можливими.

ІV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

(Слайд 3)

Сьогодні ми розширимо і поглибимо ваші знання про хімічні реакції.

Запишіть, будь-ласка, дату і тему уроку.

V. Вивчення нового матеріалу

На даний час відомо багато різноманітних хімічних реакцій, які протікають за різних умов і з різними ознаками. Всі вони підлягають класифікації . Отже, ознайомимось зі схемою.

 Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції

Реакції сполучення.

Вчитель пояснює схему реакції сполучення. (Слайд 5)

Підводить учнів до визначення поняття реакції сполучення, знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.71  (Слайд 6 )

 Приводить приклади реакцій сполучення. (Слайд 7)

Реакції сполучення
Дві прості речовини
2
Al + 3 Br2= 2 AlBr3 (метал + неметал)
H2 + Cl2 = 2 HCl (неметал + неметал)
Два оксиди
     (основний оксид) ВаО +
H2O = Ва (ОН)2
(кислотний оксид)
N2O5+H2O  = 2HNO3
  (основний оксид + кислотний оксид)
 3
CaO + P 2O5 = Ca(PO4)2

Пропонує переглянути відео досліду взаємодії  Алюмінію з Бромом. (Слайд 8)

Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції.

Реагенти-

Умови перебігу-

Ознаки-

Рівняння реакції-

Тип реакції-

Формула реакції –

Реакції розкладу

Вчитель пояснює схему реакції розкладу  (Слайд 9)

Підводить учнів до визначення поняття реакції розкладу , знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.72.  (Слайд 10 )

Приводить приклади реакцій розкладу основ , кислот, солей, оксидів. (Слайд 11)

Реакції розкладу :
Fe(OH)2=FeO +H2O
основа
H2 SiO3 =SiO2+H2O  
кислота
CaCO3 =CaO + CO2
сіль
2
HgO = 2Hg + O 2
оксид

Пропонує переглянути відео досліду «Розклад меркурій (ІІ) оксиду» (Слайд 12)

Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції розкладу меркурій (ІІ) оксиду.

Реакції заміщення

Вчитель пояснює схему реакції заміщення  (Слайд 13)

Підводить учнів до визначення поняття реакції заміщення, знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.73. (Слайд 14 )

          Приводить приклади реакцій заміщення. (Слайд 15)

Реакції заміщення:
2
Na + 2H2O=2NaOH + H 2
2
Al + 6HCl=2AlCl 3 + 3H2
Mg + CuSO4 =Cu + MgSO4
2
Al + 6 NaOH = 2 Na 2AlO3+ 3H 2
Br2 +2HI= I2 +2HBr
Cl2 + 2KBr = Br2 + 2KCl

Пояснює.  Реакції заміщення атомом металу атома Гідрогену в кислоті можливі тільки тоді, коли метал розташований лівіше від Гідрогену в ряду активності . Метал – реагент, який розташований лівіше від металу – продукту, заміщує метал в його солі. Утворюється проста речовина і складна речовина (сіль).

У реакціях заміщення можуть брати участь і неметали. Наприклад, більш активний галоген витісняє менш активний із водного розчину галогеноводню (безоксигенової кислоти) або солі (галогеніду).

          Пропонує переглянути  дослід взаємодії  Алюмінію з хлоридною кислотою.

 (Слайд 8) Нагадує про техніку безпеки під час роботи з кислотами!

Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції.

 

Реакції обміну

Вчитель пояснює схему реакції обміну  (Слайд 17,18,19)

Підводить учнів до визначення поняття реакції обміну , знайомить із загальною формулою та пропонує  учням скоригувати відповідь  за допомогою  підручника  ст.75. (Слайд 20 )

Приводить приклади реакцій обміну . (Слайд 21)

 

Пояснює, що реакція обміну, в яку вступають кислота й основа називається реакцією нейтралізації.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пропонує переглянути відео досліду між нітратом плюмбуму і йодидом калію . Інша назва цієї хімічної реакції «Золотий дощ» (Слайд 22)

Учень  записує на дошці рівняння реакції, вчитель допомагає. Учні  самостійно записують  за взірцем аналіз реакції.

 

(Слайд 23) Які умови практичної можливості перебігу реакцій обміну? (виділення газу, утворення осаду, води)

Необхідно дописати рівняння реакцій.

HCl + NaOH= NaCl2O
CuSO 4 +2 NaOH= Cu(OН)2  + Na 2SO
2
HCl+ Na 2CO3 =2NaCl+ Н 2CO3

                              Н 2О   СО2

 

Проблемне питання.

          Яка ознака є головною для визначення реакцій сполучення, обміну, розкладу, заміщення? Аналіз таблиці. (Слайд 24)

 

Висновок: отже, реакції розрізняють за ознакою кількості реагентів та продуктів реакції.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Узагальнення й систематизація знань.

Бесіда

1.Як називається реакція, внаслідок якої з однієї складної речовини утворюються дві, або більше речовин?

2. Як називається реакція, внаслідок якої з двох, або більше речовин утворюється одна  речовина? 

3.  Як називається реакція, під час якої дві складні речовини обмінюються  своїми складовими частинами?

4.  Як  називається  реакція,  у  якій  атоми  простої  речовини  заміщують атоми одного з елементів у складній?

Установіть відповідність між рівняннями реакцій та типом хімічної реакції.

 (Слайд 25)

 

Перевірте себе.
 (Слайд 26 ) У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій сполучення.

1.    Fe + CuSO4u+FeSO4

2.     3Fe + 2O2=Fe 3O4

3.    CaO +H 2O=Ca(OH)2

4.    H2+Cl2=2HCl

5.    Cu(NO3)2=CuO+NO2+O2

 

(Слайд 27)  У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій заміщення.

1.    Fe + CuSO4u+FeSO4

2.     3Fe + 2O2=Fe 3O4

3.    2 Na+2 H 2О = 2NaОН + H 2

4.     CuO+H 2O=Cu +H2O

5.     Cu(OH)2=CuO+H2O

 

(Слайд 28) У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій розкладу.

1.    Fe + CuSO4u+FeSO4

2.     3Fe + 2O2 =Fe 3O4

3.     NaOH + CuSO4=Na 2SO4 +Cu(OH)2

4.     CuO+H 2O =Cu + H2O

5.     Cu(OH)2=CuO+H2O

 

(Слайд 29) У наведеному переліку виберіть рівняння реакцій обміну.

1.    Fe + H 2SO4=FeSO4+H 2

2.    3Fe + 2O2 = Fe 3O4

3.    NaOH +Hcl=NaCl + H2O

4.    2HgO =2Hg+O2

5.    Cu(OH)2=CuO+H2O

 

         (Слайд 30) Урівняйте рівняння реакцій та визначіть тип хімічної реакції.                                                                                                                   

Ca+O 2=CaO

K+H 2O=KOH + H 2

Fe 2O3+HNO3 = Fe(NO3)3 + H2O

AI+H 2SO4 = AI2(SO4)3 + H 2

Fe 2O 3+AI=AI 3O3 + Fe

N2+H2=NH3

 

Рефлексія

Про які типи хімічних реакцій ви дізнались?

Чи навчились ви розрізняти типи хімічних реакцій за кількістю реагентів та продуктів реакції?

Що вам сподобалось під час уроку?

 

VI. Домашне завдання:  читати п.13, письмово №99 (Слайд 31)

(Слайд 32) Дякую за співпрацю. До наступного уроку!