Тема. Оксиди, їх склад і назви. Класифікація
оксидів
Мета уроку: ознайомити з одним із класів
неорганічних речовин – оксидами; сформувати вміння називати оксиди за сучасною
номенклатурою, наводити приклади основних,кислотних, амфотерних оксидів; розвинути
навики складання формул оксидів, навички самостійної роботи, логічне мислення,
пізнавальні здібності учнів, виховувати інтерес до хімії як науки,бажання
пізнавати.
Тип уроку: комбінований
урок.
Форми роботи: робота з
опорною схемою, розповідь учителя, демонстраційний експеримент.
Обладнання: Періодична
система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, зразки оксидів, картки, ком’ютер,
дошка.
Епіграф уроку
«Головний секрет життя: одна людина – нуль,
разом тільки – люди», «Праця, праця, не будь – яка, а свідома, осмислена,
потрібна людям. Працюючи самі, ви зробите все і для своїх близьких і для
себе, а якщо при цьому успіху не буде, а буде невдача – не біда, спробуйте ще раз»
Д.І.Менделеев
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань,
перевірка домашнього завдання
1. Диктант на знання
символів хімічних елементів. ( Діти записують під диктовку вчителя
формули простих і складних речовин)
2. Які речовини називаються
простими?
3. Які речовини називаються
складними?
4. Підкресліть однією
рискою прості речовини, а двома- складні.( із диктанта)
Проблемне запитання.
-Подивіться у вікно. Яка пора року?
-Ви відчули який сьогодні мороз, коли ішли до школи?
-А чому ми не мерзнемо в школі і в себе вдома?
-Так, звичайно, нас зігріває опалення. Згорає природний газ, до складу
якого входить метан. Для реакції горіння необхідний кисень. На дошці записано
рівняння реакції горіння метану.
СН4 + 202 = С02 + 2Н20
— Що ж сталося з кожним
елементом, що входив до складу метану? Внаслідок реакції кожен елемент
сполучився з киснем, утворивши дві нові для вас сполуки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Тема сьогоднішнього
уроку «Оксиди», то ж нові сполуки називаються оксидами. Що в них спільного?
(Учні самостійно дають
визначення класу оксидів).
Слайд 2
Бесіда. 1. Яким газом ми дихаємо? ( Кисень)
2. Який газ видихаємо? (вуглекислий- СО2 )
3.Згадайте поняття «бінарна сполука».
Оксиди – бінарні сполуки, до складу яких входить Оксиген
Назви оксидів за сучасною українською номенклатурою складаються за схемою:
Назва елемента (валентність, якщо вона змінна) + Оксид.
Наприклад: CaО — кальцій оксид,
SiO2 — силіцій оксид.
Далі по ланцюжку учні називають оксиди, написані на дошці:
барій оксид; фосфор (V) оксид; ферум (II) оксид; сульфур (IV) оксид; калій
оксид; сульфур(VI) оксид.
Демонстраційний дослід 1. Зразки оксидів
Учні розглядають оксиди, на яких написані формули оксидів та їх назви,
розділяють їх на три класи.
.
Оксиди металів — основні оксиди.
Оксиди неметалів — кислотні оксиди.
Амфотерні оксиди — це оксиди, що проявляють властивості й кислотних, і
основних оксидів.
IV. Закріплення знань
1. Поєднати назви та
формули. (Слайд 4)
2. Самостійна робота за
варіантами (Слайд 5, 6)
Завдання: 1.за навчальною таблицею
вибрати оксиди,що розташовані в колонці вашого варіанта та назвати їх.
2.По одному учню з
різних варіантів пишуть на дошці оксиди.
3.Розподіліть написані
на дошці оксиди на оксиди металів і оксиди неметалів.
Заповнюємо таблицю
самостійно в зошиті.. (Слайд)
(Учні виконують завдання
за варіантами, потім перевіряють роботи один одного – взаємоперевірка)
5.Задача.
Обчисліть в якому з
оксидів масова частка Нітрогену більша – нітроген(Іᴠ) оксиді чи нітроген(ᴠ) оксиді. (робота в
парах)
V. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 25 підручника, стор.
134-135
Творче завдання.
1. Найпоширеніший оксид на Землі – вода. Підрахуйте скільки води
витрачає ваша родина за добу. Чи можете витрачати її менше?. Запропонуйте шляхи
економії води в вашій родині.
2. Скласти формули оксидів
елементів ІII періоду з вищою валентністю, дати назви, зазначити клас.