пятница, 28 апреля 2017 г.



Тема: Фізичні та хімічні властивості кислот: дія на індикатор, взаємодія з металам, основними оксидами та основами, солями. Лабораторний дослід №1. Дія  розчинів кислот на індикатори.

Мета: ознайомити учнів зі стандартними фізичними та хімічними властивостями кислот; закріпити навички та вміння складати рівняння хімічних реакцій; показати єдність хімічних властивостей речовин одного класу сполук. вдосконалювати вміння написання хімічних формул та реакцій; розвивати спостережливість, логічне мислення, навички самостійної роботи, логічне мислення, пізнавальні здібності учнів, уміння складання рівнянь хімічних реакцій ; виховувати інтерес  до вивчення даної теми. продовжити формування умінь експериментувати, спостерігати, аналізувати досліди, робити висновки; сприяти формуванню здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований урок.
Форми і методи:розповідь,бесіда, експрес-тест, інструктаж, демонстрація,дослід.
Обладнання:пробірки, лакмусовий папір, хлоридна кислота, лимон, виноград, квашена капуста, оцет., зразки кислот, цинк, мідь.

Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Експрес – тест.
1) Кислотами називають речовини….
2) Кислотний залишок –це ….
3) Наведіть приклади кислот.
4) Основність кислоти залежить від …
5) На валентність кислотного залишку вказує
5) Написати формули кислот (Слайд 2)
ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Фізичні властивості кислот.  Розповідь вчителя. (Слайд 5)
Демонстрація зразків кислот.
Кислоти можуть бути твердими ( борна кислота,ортофосфатна) , рідкими
( нітратна, сульфатна) , газоподібними ( сірководнева). Більшість кислот добре розчиняються у воді. Їхні розчини кислі на смак
( оцтова, яблучна, мурашина) . Кислоти мають запах .В основному безбарвні.
                         
 Пам’ятай «Золоте правило»!!!                                                 
Щоб не сталася біда,
Спочатку вода, а потім – кислота.

2. Хімічні властивості кислот. Вчитель нагадує правила  з ТБ.
            1) Дія на індикатор.
Лабораторний дослід №1. Вливаємо в пробірки пару крапель хлоридної кислоти, соку лимона, винограду, квашеної капусти, оцтової кислоти ( можна інших кислих фруктів чи овочів). Вкидаємо в кожну пробірку смужку лакмусового паперу. Спостерігаємо зміну забарвлення на червоне в усіх випадках.
Пояснення вчителя. Робота з таблицею «Зміна кольору індикатора».

Демонстрація дослідів.

Назва індикатора
середовище
кисле
нейтральне
лужне
Лакмус
Червоний
Фіолетовий
Синій
Метил-оранжевий
Червоний
Оранжевий
Жовтий
Фенол-фталеїн
безбарвний
безбарвний
малиновий

  2) Взаємодія з металами. Демонстрація. Пояснення вчителя.
Всі метали за активністю витіснення водню можна розмістити в ряд: Витискувальний ряд металів.
Метали в ньому розміщення в порядку зменшення їхньої активності. Метали, які стоять зліва від водню, здатні витіснити його з кислот (крім нітратної), а ті, що стоять справа від водню- ні.
Ознайомлення з витискувальним рядом металів.
Знайомство з рядом Беккетова:
Li  K  Ca  Na  Mg  Al  Mn  Zn  Cr  Fe  Ni  Sn  Pb  (H)  Cu  Hg  Ag  Pt  Au

Вперше його склав на основі експерементальних даних видатний учений М.М Бекетов.
Відомості  з біографії М.М Бекетова(стр 45 підручника)
Складання схеми рівняння реакції.
Кислота + метал ( до Н) = сіль + водень
                                          
 Добування хлоридної кислоти
У лабораторії                                                                          у промисловості
При нагріванні крист. натрій хлориду                 Спалюють водень у потоці хлору
з конц. сульфатною кислотою                                   і розчиняють НСІ у воді
NaCL + H2SO4=HCL+NaHSO4                                    H2 + CL2 = 2 HCl
NaCL+NaHSO4=HCL+Na 2SO 4

Вправи для очей.

V. Закріплення. Перевір себе.
Робота в парах . Допиши можливі рівняння реакцій: (Картка №1)
Al +HCl=…                  
Zn+ H2SO4=….               Cu + H2SO3=…
Mg + HNO3=…             Na + H3PO4=…               K+ H2S =…
Hg + HCl =…

VІ. Повторення і узагальнення. Робота в групах.(Картка № 2)
Допишіть можливі рівняння реакцій
І група  Fe2O3 +HCl=…                                 NaOH + H3PO4 =…
Ba(OH)2 + HNO3=…                       H2S + HCl =…
ІІ група          MgO + HNO3=…                    H2CO3+ HNO3=…
H2S + KOH=…                      Al(OH)3+ HCl=…
Індивідуальні завдання. ((Картка № 3)
Закінчити рівняння можливих хімічних реакцій,
розставити коефіцієнти:

І варіант                                                               ІІ варіант
Mg+H2SO4  =                                                  Zn +H3PO=
Al +HCl      =                                                  Al2O3+ HCl =
Cu + H2SO4   =                                               Hg + HNO3=
Pb + H3PO4    =                                              Ni + HCl  =
Fe2O3 + HNO3  =                                           CuO + HCl =
NaOH + HNO3   =                                         KOH + H2SO4 =
VІІ. Підсумок уроку.Цікаве про кислоти (слайд 6)

VІІІ. Домашнє завдання . 1.Опрацювати матеріал підручника параграф 27; письмово №10-13 (с.143-144).
2. Підготувати повідомлення «Цікаве про кислоти»










Комментариев нет:

Отправить комментарий