среда, 8 января 2025 г.

Доповідь Інтегровані уроки як засіб підвищення мотивації здобувачів освіти до вивчення хімії: від теорії до практики.

 

      Інтегрований урок – це урок метою якого є розкриття загальних закономірностей, законів, ідей, теорій, що відображені у різних науках і відповідних їм навчальних предметах. Інтегровані уроки ставлять за мету об’єднати споріднені блоки знань із різних навчальних предметів навколо однієї теми з метою інформаційного та емоційного збагачення, сприйняття, мислення, почуттів учнів.

      Інтегровані уроки дозволяють урізноманітнити форми й методи роботи позбавлені шаблонів, створюють умови для виховання творчих здібностей школяра, розширюють функції вчителя, дають змогу врахувати специфіку певного матеріалу та індивідуальні особливості кожної дитини. Використання інтегрованих уроків сприяє формуванню пізнавальних інтересів школярів, діти беруть безпосередню участь у процесі навчання. Пізнавальна діяльність учнів переважно має колективний характер, що створює передумови для взаємодії суб’єктів навчання, дає можливість для обміну інтелектуальними цінностями, порівняння й узгодження різних точок зору про об’єкти, які вивчаються на уроці.

     Ефективність інтегрованих уроків забезпечується за умови володіння вчителем методикою їх проведення та умілого використання таких уроків у певній системі в поєднанні з традиційними формами роботи. Структура інтегрованих уроків відрізняється чіткістю, компактністю, стислістю, логічною взаємозумовленістю навчального матеріалу на кожному етапі уроку, великою інформативною ємністю матеріалу.

     Інтегрований урок характеризується за наступними ознаками:

 - наявність підстави для інтеграції (проблема, теорія, метод або об’єкт вивчення);

 - інтегрований підхід до відбору змісту освіти: знань, умінь, ціннісних орієнтацій на основі різних форм осягнення дійсності;

 - вибір адекватної форми проведення уроку, що забезпечує розвиток різних сфер особистості школярів.

Основні положення методики інтегрованого уроку:

 1. Чітке визначення мети проведення інтегрованих уроків і завдань, задані з позиції інтегрування.

 2. Перегляд змісту досліджуваного матеріалу.

 3. Опрацювання методів і засобів навчання, форм організації навчальної діяльності школярів, детальне опрацювання всіх одиниць навчального матеріалу, що входять в тему даного уроку.

 4. Визначення результатів з позиції заданих цілей інтегрованого уроку: - підвищення рівня знань з предмету;

- зміна інтелектуальної діяльності;

 - розвиток мовлення учнів, обумовлений взаємовпливом різних навчальних предметів;

- емоційний розвиток учнів;

 - зростання пізнавального інтересу учнів, що виявляється в бажанні активної та самостійної роботи на уроці й в позаурочний час;

 - включення учнів у творчу діяльність, яка відображає особистісне ставлення до тих чи інших явищ і процесів.

Вимоги щодо проведення якісного інтегрованого уроку :

 1. Використання нових досягнень науки, передової педагогічної практики, побудови уроку на основі закономірностей освітнього процесу.

2. Повідомлення інформації на уроці в оптимальному співвідношенні всіх дидактичних принципів і правил.

3. Забезпечення належних умов для продуктивної пізнавальної діяльності учнів із урахуванням їх інтересів, здібностей і потреб.

 4. Зв’язок із раніше засвоєними знаннями й вміннями, опора на досягнутий рівень розвитку учнів.

5. Мотивація і активізація розвитку всіх сфер особистості.

6. Логічність і емоційність всіх етапів освітньої діяльності.

 7. Ефективність використання педагогічних засобів.

 8. Зв’язок із життям, особистим досвідом учнів.

9. Формування практично необхідних знань, умінь, навичок, раціональних прийомів мислення і діяльності.

10. Формування вміння вчитися, потреби постійно поповнювати обсяг знань. 11. Ретельна діяльність прогнозування, проектування й планування кожного уроку.

     Інтегрований урок подібно традиційному уроку направлений на досягнення певної мети, яка конкретизується у певних вимогах:

 Навчальні (дидактичні) вимоги:

 - раціоналізація інформаційного матеріалу уроку, оптимізація інтегрованого змісту з урахуванням соціальних й особистих потреб;

 - раціональне поєднання різноманітних форм і методів;

 - творчій підхід до формування структури уроку;

 - забезпечення оперативного зворотного зв’язку.

 Виховні вимоги:

- визначення виховних можливостей навчального матеріалу;

- постановка виховних завдань, які органічно пов’язані з цілями і змістом навчальної діяльності;

- формування життєво необхідних якостей: відповідальності, самостійності, колективізму тощо;

 - увага і гуманне ставлення до учнів, дотримання вимог педагогічного такту, співробітництво.

 Розвивальні вимоги: - формування й розвиток в учнів позитивних мотивів навчально-пізнавальної діяльності, інтересів, творчої ініціативи й активності;  - вивчення та врахування рівня розвитку і психологічних особливостей здобувачів освіти;

 - проведення інтегрованого уроку на випереджаючому рівні, стимулювання нових  якісних змін у розвитку.

Інтегрований урок з хімії, біології, фізики на тему "Білки"

Інтегрований урок з хімії, географії, основ здоров’я, історія на тему "Солі"

Інтегрований урок з хімії, біології на тему "Органічні сполуки", «Оксиген, як хімічний елемент. Кисень- проста речовина. Фізіологічна роль кисню. Добування кисню в лабораторії.»

Інтегрований урок з хімії, біології, фізики на тему "Хімія і побут"

Інтегрований урок з хімії фізики на тему "Поняття про гальванічний елемент"

Інтегрований урок з хімії, географії  на тему "Значення і застосування солей"

                                                                                           

Доповідь Педагогіка партнерства як основа успішної взаємодії з батьками здобувачів освіти

 

Питання ефективної взаємодії між учителем та батьками ніколи не втрачало свої актуальності. А особливо нині, коли авторитарна модель співпраці не лише морально застаріла, а й приховує чимало загроз, яким не місце в ХХІ столітті. Адже система, у якій педагог або батьки безапеляційно диктують свої умови оточуючим, лише вносить деструктив до навчального процесу. Щоб змінити ситуацію на краще, все більше шкільних колективів України починають втілювати у життя ідеї педагогіки партнерства.

Партнерство у школі має базуватися на засадах добровільності, рівності, порозуміння та взаємодопомоги. Права та обов’язки учнів, батьків та вчителів треба чітко формулювати, а головне – усвідомлювати і захищати. Саме так зусилля кожного з них будуть спрямовані на досягнення спільної мети.

Педагогіка партнерства – ключовий компонент НУШ

Партнерські взаємини між учнем, учителем та батьками є однією з ключових засад якісного реформування української школи. І це не дивно, адже лише завдяки порозумінню, співпраці та підтримці кожного учасника навчального процесу можна досягти позитивного результату. Педагогіка партнерства є актуальною для всіх рівнів шкільної освіти (а не лише у межах НУШ). Вона ґрунтується на простих, але надзвичайно важливих принципах:

  • взаємоповазі всіх учасників навчального процесу;
  • довірливих стосунках та спільній наполегливій праці;
  • позитивному та доброзичливому ставленні одне до одного;
  • порозумінні та ефективній комунікації задля досягнення спільної мети;
  • забезпеченні права вільного вибору;
  • горизонтальній моделі співпраці (всі учасники навчального процесу мають бути рівноправними);
  • соціальному партнерстві (добровільності визнання власних обов’язків та обов’язковість їх виконання).

Партнерство заради успіху дітей

Засади педагогіки партнерства без перебільшення є основоположними для взаємин батьків та вчителя. Адже саме поведінка дорослих, їхні слова та вчинки є для дітей прикладом для наслідування. Вони впливають на світогляд школярів, на сприйняття ними своєї суспільної ролі, на уявлення про значення навчання у нашому житті.

Завдяки такому підходу батьки можуть повною мірою включитися до навчального процесу. Це дозволить визначити спільне бачення траєкторії розвитку дитини, чітко усвідомити права та обов’язки одне одного, мінімізувати загрозу виникнення непорозумінь. Партнерські взаємини між учителем та батьками дають можливість оперативно реагувати на актуальні виклики та проблеми, а саме відстежувати зміни у поведінці дитини, краще розуміти її вподобання та життєві орієнтири.

 

Рівноправність взаємин між педагогом та родиною учня дозволяє зменшити ризик виникнення конфліктних ситуацій. А якщо суперечності все ж виникнуть, їх завжди можна розв’язати конструктивно, знайшовши компромісне рішення. Така модель взаємодії дорослих неодмінно стане взірцем для школярів. Саме завдяки педагогіці партнерства такі поняття, як толерантність, співчуття та свобода вибору можуть стати основоположними для нашого суспільства.

Співпрацюючи, допомагаємо одне одному 

Людина нерозривно пов’язана із соціумом. А його успішний розвиток залежить від дотримання прав і свобод кожної людини. Тож і в школі батьки та вчителі можуть допомагати одне одному краще розуміти інтереси, потреби та можливості дітей. Це дозволить обрати найбільш ефективну модель співпраці та підготує школярів до самостійного життя. Педагоги можуть допомагати батькам відкривати нові таланти школярів, стимулювати їхні інтереси та освітні можливості. А батьки як найперші вчителі дитини, здатні допомогти знайти з нею спільну мову.

 

Взаємодія між учителем та батьками в рамках педагогіки партнерства включає такі елементи: 

  • Постійну комунікацію, яка дозволяє оперативно реагувати на будь-які зміни та проблеми (створення чатів чи груп у соціальних мережах та месенджерах, проведення відеобесід).
  • Неформальне спілкування (спільне святкування визначних подій та свят, які мають важливе значення для життя дітей та школи).
  • Усебічну допомогу й участь батьків у організації та проведенні свят, тематичних та позашкільних заходів.
  • Участь батьків у навчальному житті своїх дітей (добровільна допомога під час створення навчальних матеріалів та формування освітнього середовища, обмін життєвим та професійним досвідом).

Ефективні форми налагодження партнерських взаємин

Створення освітнього середовища, яке засноване на принципах педагогіки партнерства, – справа не надто складна. Але вона потребує чіткої та цілеспрямованої взаємодії всіх учасників навчального процесу, а також усвідомлення ними важливості досягнення спільної мети. Пропонуємо пригадати кілька дієвих форм налагодження партнерських взаємин учителя з батьками.

Навчальний тренінг – це форма активної взаємодії педагога та батьків, завдяки якій учасники отримують нові корисні знання та формують позитивний досвід вирішення нагальних проблем. Він ґрунтується на постійній взаємодії учасників задля пошуку відповідей на важливі запитання. Крім того, тренінги базуються на принципах рівноправності та партнерства, що дозволяє краще розвивати педагогічні можливості батьків.

Педагогічний практикум – це спосіб розвитку педагогічного мислення у батьків, під час якого можна ознайомитися з найбільш ефективними стратегіями розв’язання навчальних та педагогічних ситуацій. Наприклад, учасники мають змоделювати конфліктну ситуацію (яка може відбутися у реальному житті) та знайти способи її вирішення. Водночас кожен учасник має висловити власне бачення суті проблеми.

Круглий стіл – обговорення, яке проводиться з метою обміну думками задля вирішення конкретних проблем. Завдяки таким зустрічам можна краще зрозуміти позиції одне одного, детально розглянути нагальні проблеми, висловити власні зауваження та аргументи.

Ділова гра – форма спільної роботи вчителя та батьків, коли учасники, виконуючи певні ролі, спільно знаходять оптимальні варіанти вирішення проблемної ситуації. Вона може бути організована у змагальній формі, але не має створювати атмосферу протистояння. Такі ігри формують позитивний досвід вирішення реальних проблем у різних ситуаціях.

Дискусія – традиційна, але дієва форма взаємодії з батьками, коли всі учасники активно висловлюють свою позицію щодо проблемного питання, аргументовано її відстоюють, конструктивно критикують думки колег та спільними зусиллями знаходять компромісні варіанти вирішення питань. Під час таких обговорень усі присутні можуть знайти спільну мову.

Індивідуальні зустрічі дозволяють обговорити важливі питання, які стосуються життя та навчання кожної дитини. Це дає можливість предметно вивчити успішність учня, оцінити його успіхи та визначити проблемні точки у навчальному процесі. Радимо додатково створити спеціальний розклад у чаті класу чи використайте хмарні сервіси.

А як ви ставитеся до педагогіки партнерства? Діліться власними ідеями та напрацюваннями з колегами, щоб кожна школа в Україні стала осередком співпраці та порозуміння!

 

 

 

Довідка про організацію правоосвітньої та правовиховної роботи у Липівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів у 2024 році

 

Довідка

про організацію правоосвітньої та правовиховної роботи

у Липівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів у 2024 році

 

              “Закони потрібні не для страху, а для допомоги громадянам...”

                                                                                                    Вольтер

 

 Головні завдання закладу із правоосвітньої та правовиховної роботи педагогічний колектив закладу бачить у:

  • вихованні школяра як громадянина України, національно свідомої, вільної, демократичної, життєво і соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати самостійні рішення у різноманітних життєвих ситуаціях, підготовленої до професійного самовизначення;
  • вихованні у школярів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини,  громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії;
  • вихованні свідомого ставлення до обов`язків людини і громадянина;
  • задоволення потреб громадян у наданні загальної середньої освіти в обсязі понад державний мінімум шляхом введення факультативних занять та курсів за вибором;
  • оновленні змісту освіти, розробка та апробація нових форм, методів, технологій навчання та виховання;
  • різнобічний розвиток особистості дитини, його здібностей і обдарувань, формування ціннісних орієнтацій, наукового світогляду;
  • збереженні і зміцненні морального, фізичного і психічного здоров`я школярів;
  • створення умов для оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство.

У нашому закладі завдання правової освіти і виховання  реалізуються наступним шляхом  :

  • правоосвітня робота з учнями;
  • правоосвітня робота з батьками;
  • правоосвітня робота із вчителями;
  • профілактика шкідливих звичок;
  • попередження негативних проявів поведінки;
  • співпраця з правоохоронними органами, службою у справах дітей, центром надання правових послуг;
  • превентивне виховання;
  •  робота шкільного органу самоврядування.

Відповідно до цих напрямків діяльності уЛипівському закладі були проведені різноманітні виховні заходи.

Заходи в рамках проведення акції «16 днів проти насильства»:

·       Оновлення інформації на сайті закладу «Корисні поради!» до акції «16 днів проти насильства»;

·       Інформаційна п’ятихвилинка, присв’ячена Міжнародному дню викорінення насильства щодо жінок.

·       День білої стрічки або Міжнародний день усунення насильства проти жінок ;

·       «Мій добрий вчинок»;

·       Акція  «#НеВдарАпідтягнись/відіжмись»;

·       Виставка малюнків «Мій безпечний світ»;

·       Анкетування «Чи можуть інтернет і мобільні телефони бути джерелом  насилля»;

·       Години спілкування «Мій улюблений світ – без насильства», «Проблема насилля та жорстокості стосується кожного», «Толерантність. Чи легко бути добрим, коли тобі погано», «Що я знаю про свої права», «Як протидіяти жорстокості та насиллю в дитячому середовищі», «Я вмію любити і поважати себе та інших»;

·       Перегляд мотиваційних мультфільмів які допоможуть запобігти цькуванню серед дітей;

·       Інформаційна лінійка до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом «Щоб захиститись – треба знати»;

·       Флешмоб «Червону стрічку носять небайдужі»;

·       Виховний захід «Хай добрим серце ваше буде» (до Міжнародного дня людей з інвалідністю);

·       Акція «Помаранчева стрічка»;

·       Круглий стіл «Всі різні – всі рівні»;

·       Акція «Синя стрічка проти насильства»;

·       Інформаційна хвилинка «Порядок дій у ситуації домашнього насильства»

·       Виставка літератури “Зупини насильство – захисти себе”

·       Консультація психолога «Якщо не полишає тривога. Як підтримати себе».

    Значна частина заходів спрямована на збереження психічного ,емоційного, фізичного здоров’я дитини. Були проведені  заходи до

Всесвітнього дня ментального здоровя:

Квест-гра «Моє психічне (ментальне) здоровʼя»;

Година спілкування "Стрес. Ознаки. Способи подолання";

 Година спілкування з елементами тренінгу «Ментальне здоров‘я: як його зберегти?»;

Година спілкування "Аптека ментального здоровя";

Година спілкування « Збережи життя та здоров‘я»;

 Година спілкування з елементами тренінгу "Ментальне здоровя: як його зберегти"

 Бесіда ,, Як покращити своє ментальне здоровя "; « Моє безпечне місце".

     Систематично класні керівники проводять попереджувальну роботу з батьками та дітьми, особами, що становлять найближче оточення дитини щодо жорстокого поводження

 або реальної загрози його вчинення. А саме: круглий стіл «Насилля , як соціальна проблема»; тренінг «Зупинимо жорстоке поводження з дітьми»;

анкетування «Чи існують прояви насильства в сім’ї»; виховну годину «Я -людина, гідна поваги, бо поважаю права  інших».

    Педагоги нашого закладу разом із працівниками поліції проводять роз’яснувальну роботу щодо прав і обов’язків учасників дорожнього руху. Так, у рамках Тижня Безпеки дорожнього руху із загальною темою «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану» були проведені наступні заходи:

·       Єдиний національний урок «Безпечна дорога додому»;

·       Вікторина « Безпечна дорога додому» (3 клас);

·       Уявна подорож до країни " Світлофорія"(6 клас);

·       Гра-вікторина «Знай правила дорожнього руху» (1, 2 клас);

·       Вуличний марафон "Дорожні знаки та їх значення"(10 клас);

·       Бесіда  та вікторина "Правила дорожнього руху знай- життя та здоровя зберігай" (9 клас);

·       Бесіда " Безпека дорожнього руху - це життя"(4 клас);

·       Квест «Знавці дорожнього руху» (7 клас);

·       Бесіда з елементами вікторини "Правила дорожнього руху"(8 клас);

·       Перегляд та обговорення презентації " Живи цікаво та безпечно" (5 клас);

·       Тренінг " Правила дорожнього руху" (11 клас).

   Всі жителі України прагнуть жити в мирі на своїй землі, господарювати на ній. Вибирати свій шлях у майбутнє. Наші випускники вірять у своє мирне майбутнє у незалежній державі. Здобувачі освіти були учасниками заходів до  Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. Переглянули документальний фільм «Крим. Як це було». Декламували вірші на виховному  заході «Поетичні акорди «Відірвана Батьківщина»». Надали свої малюнки  на виставку «Крим – це Україна».

У рамках акції «Жінки за свої права» були проведені:

  • Гендерний урок «Ми маємо права»;
  • Виготовлення буклету «Ми за гендерну гармонію»;
  • Перегляд та обговорення художнього фільму «усмішка Мони Лізи»;
  • Виставка правової літератури «Гендерна рівність».

  Вчитель правознавства Нужненко Н.В. Провела День Права. Здобувачами освіти були випущені  газети на правову  тематику. Діти заповнювали "Дерево твоїх прав і обов'язків" , стали учасниками вікторини " Подорож Конституцією України". Учениця 9 класу  взяла участь у  Всеукраїнському конкурсі " Я маю право...."

      Випускники 9, 11 класів взяли участь у Загальнонаціональній акції єднання та віри «Випускники «2024 року для майбутніх поколінь». Висадили берізки, дуби, плодові дерева на території села, сподіваючись на те, що всі деревця приживуться і будуть радувати майбутні покоління односельців.

Ефективне правове виховання можливе лише за реалізації прав і свобод людини в самому закладі, тому ми намагаємося забезпечити  толерантне спілкування, зокрема між адміністрацією, вчителями, громадськістю, що  є для здобувачів освіти практичним прикладом  взаємоповаги, відкритості, демократизму. Зміст виховання в закладі спрямований на здобуття учнями знань, умінь, досвіду правових дій, що забезпечують успішність реалізації інтересів особистості у всіх сферах життя.