среда, 22 декабря 2021 г.

Інформація про організацію правоосвітницької та правовиховної роботи в Липівському ЗЗСО

 

Інформація

про організацію правоосвітньої та правовиховної роботи

в Липівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів

 

 

          Одним з аспектів усебічного розвитку особистості є  висока  правова  культура, формування якої забезпечується правовим вихованням. Правове виховання — виховна  діяльність  закладу  освіти,  сім'ї,  правоохоронних органів, спрямована на формування в молоді правової свідомості, навичок і звичок законослухняності.

         Система правового виховання в Липівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів  базується на правових актах і документах, таких як Конституція України, Конвенція про права дитини, Декларація прав дитини, Закон України «Про охорону дитинства», Указ Президента України «Про Національну програму правової освіти населення», включає правоосвітню роботу та роботу з попередження правопорушень.

  Система правовиховної роботи у закладі  передбачає вироблення стійких морально-правових знань, навичок поведінки у суспільстві, розвиток трудової і громадської активності учнів.     Досягненню цієї мети сприяє:

- теоретична база правової освіти ;

- тиждень правових знань;

- робота органів учнівського самоврядування;

- організація проведення вільного часу учнів, участь у гуртках ;

- робота класних керівників;

- облік функціонально-неспроможних сімей;

- контроль за відвідуванням школи;

- превентивне виховання ;

- облік учнів, схильних до правопорушень та робота з ними;

- робота  шкільного психолога та соціального педагога;

- діяльність Ради школи.

       Формування правових знань  учасників освітнього процесу  відбувається насамперед в умовах організованого навчання . Початкові знання з правових питань діти отримують з курсів «Я у світі». Величезне    значення    має    вивчення    законів  Конституції на уроках у 9 класі «Правознавство. Практичний курс» На  уроках  правознавства  вчитель  приділяє  велику  увагу  формуванню  правового світогляду  молоді  , вихованню у школярів   поваги  до  прав  та  основних  свобод  людини,  у  піднесенні  культури  прав  людини,  сприяє  усвідомленню  учасниками освітнього процесу необхідності  побудови  правової  держави.  Старшокласники  щорічно є учасниками олімпіад з правознавства. В кабінеті історії та правознавства постійно функціонує тематична виставка правової літератури . У приміщенні є стенд «Загальні правила поведінки учасників освітнього процесу».

       У закладі щорічно проходить  Всеукраїнський тиждень права , під час якого  класними керівниками, педагогом – організатором, психологом, вчителем правознавства, бібліотекарем, вчителями малювання проводилися з дітьми колективні творчі справи , лекції, тренінги, бесіди, години спілкування на такі теми: «Молодь та протиправна поведінка»; «Учнівська молодь:  цінності та пріоритети»;  «Як я знаю свої права» та «Права людини»; «Чи добрі ви?»; «Який я у спілкуванні» ; «Права дитини – права людини» ; «Скарбниця правознавця» – бібліотечна виставка правової літератури; «Мої права та мої обов`язки» ; «Правознавство в малюнках» ; «Історія України – історія правових відносин»; «Клуб знавців права».

     У рамках виконання Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» були проведені наступні заходи: тестування: «Чи знаю я свої права» (5-7 класи) ; гра-подорож «У країну прав» (3-4 класи); година спілкування «Підліткова праця: правознавчий аспект» (9- 11 класи) ; виставка літератури «Мої права-моє життя» ; виставка плакатів та малюнків до Дня прав людини «Права очима дітей» ; квест «Твої права» (7,8 класи) ; бесіда-гра «Правовий букварик» (1-4) ; тестування: «Чи знаю я свої права» (5-11 клас).

    Одержані у процесі навчання правові знання поглиблюються і розширюються у позаурочній виховній роботі. Кожен класний керівник має план виховної роботи з класом, у якому значна частина заходів належить правовому вихованню.  З дітьми , які потребують особливого педагогічного контролю  проводять індивідуальну роботу.    Класні керівники 5-11 класів провели виховні заходи «Твій рівень вихованості», бесіди «Твоє ставлення до навчання», «Бути здоровим – бути сучасним», години спілкування «Світова книга прав дитини», «Немає прав без обов’язків», «Наслідки впливу шкідливих звичок на організм дитини». Батьківський всеобуч « Роль сім’ї у вихованні культури поведінки дитини. Юридична відповідальність батьків за протиправну діяльність дітей». 

     Правовиховна робота з молодшими школярами на уроках має свої особливості зумовлені змістом навчального матеріалу і віком  дітей. Основне завдання вчителя початкових класів - це виховання у молодших школярів дисциплінованості , як важливої морально-правової якості, що стане фундаментом правомірної поведінки учня.    Класні керівники початкової ланки спілкувалися з батьками на такі теми: «Допомога може бути різною», «Трудове виховання в сім’ї», «Нове у поведінці вашої дитини» , «Батьки як вихователі, які вони?». Провели профілактичні рейди : «Твій куточок школярика», «Чистота – запорука здоров’я». З учнями провели  години спілкування: «Мир і дружба – не дива, або знай свої права», «Що таке здоровий спосіб життя?», «Ти відповідальний за своє життя», «Небезпечні предмети».

             Кожен класний керівник двічі на рік відвідує учнів вдома, знайомиться зі станом матеріально-побутових умов, проводить бесіду з батьками.  Класний керівник постійно підтримує зв'язок із сім'єю і  в більшості випадків сприяє  попередженню  правопорушень. Виховання в сім'ї – основа суспільного розвитку. Моральні цінності, які панують в сім'ї, відображаються на майбутньому житті молодої людини. Загальноосвітній заклад , щодо цього питання, виходить з принципу єдності шкільного і сімейного виховання та координації спільних дій.

       Психологом та соціальним педагогом заклад у було проведено ряд тренінгів та годин спілкування, а також індивідуальні бесіди з дітьми , схильними до правопорушень про відповідальність, про права кожної дитини та її обов’язки : “Кожна дитина має право і обов'язок”; “Підлітки повинні знати свої права”, заняття “Поговоримо ще раз про ввічливість”, "В країні толерантності", “Мова-дзеркало душі”, “Що є злочином?” та інші заняття на орієнтування здорового способу життя;  “Проблема насильства в сім’ї та жорстокості неповнолітніх”, виховні години та години спілкування “Правила поведінки школярів”, “Правова свідомість”, “Як розпізнати жертву насильства?”, "Превентивне виховання як засіб профілактики правопорушень серед підлітків";  виховні години щодо профілактики ВІЛ-СНІДу: "Ставлення оточуючих до ВІЛ-інфікованих", "Що треб знати про СНІД".

Соціальний педагог  створює банк даних здобувачів освіти (соціального паспорту класів, закладу). Двічі на рік (а також в разі потреби ) поновлюються дані соціального паспорту класів, закладу, зокрема, списки школярів, які потребують особливої педагогічної уваги, знаходяться на внутрішкільному обліку. Постійно проводиться робота з дітьми - сиротами, дітьми з інвалідністю, сім'ями  , які опинилися у складних життєвих обставинах.  Щороку складаються  акти  обстеження житлово-побутових умов проживання дітей, які потребують соціального захисту.

         З метою активізації превентивної роботи та попередження несприятливого впливу на учасників освітнього процесу факторів соціального середовища діє Рада профілактики правопорушень.      У закладі створено банк даних дітей,  які схильні до правопорушень,    тютюнопаління,  вживання  алкоголю .  Здійснюються  рейди  в  неблагополучні  сім'ї  . В кінці кожного навчального року контролюється   працевлаштування випускників 9, 11 класів.

        З метою заохочення учнів до змістовного проведення дозвілля в закладі працюють гуртки : «Вокальний», декоративно-прикладного мистецтва, національно - патріотичний гурток «Патріот» та спортивна секція з волейболу.

      Одним із напрямів правового виховання в закладі є організація роботи  учнівського самоврядування, яке є формою демократичного життя учнівського колективу і закладу в цілому. У навчальному закладі організоване  чергування  та оголошується графік чергування класів по школі. Черговий клас протягом тижня слідкує за дотриманням шкільних правил, фіксує порушення поведінки учнями  – запізнення, порушення Статуту школи. На загальношкільній лінійці у понеділок черговий клас оголошує результати чергування. У закладі ведеться «Журнал обліку пропусків занять учнями закладу», записи до якого вносять вчителі після 1уроку; класні керівники до кінця робочого дня вносить дані до класного журналу на сторінку «Облік відвідування (пропусків занять)» та аналізують пропуски занять учнями.

     Питання дотримання дисципліни та відвідування навчального закладу постійно знаходиться на контролі адміністрації й декілька раз на рік розглядається на нарадах при директорі та педагогічних радах.

В кінці кожного місяця проводиться профілактичний рейд «Урок» з метою виявлення учасників освітнього процесу, які перебувають поза навчальним закладом під час навчально-виховного процесу . 

      Система правового виховання, що створена в закладі, багатогранна й дійова. Тому  правопорушень, здійснених нашими школярами, немає. Зменшилась кількість дітей , схильних до правопорушень.

  Правове виховання може бути ефективним лише за умови створення правового простору в класі та закладі  на засадах взаємної довіри, поваги до прав і свобод, толерантності, забезпечення умов для розвитку в школярів  почуття власної гідності.

 

 

                      Директор _________________/Картава О.І./

 

 

 

 


Комментариев нет:

Отправить комментарий