вторник, 21 февраля 2017 г.

7 клас хімія Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.




7 клас. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують

Цілі: повторити і поглибити знання про фізичні та хімічні властивості речовин; з’ясувати їх істотні відмінності; формувати поняття про хімічні реакції; з’ясувати ознаки хімічних реакцій та умови їх перебігу за експериментальними даними; удосконалити навички роботи з хімічними речовинами і лабораторним обладнанням.

Обладнання і реактиви:  штатив для пробірок,  пробірки, тримач, керамічна підставка, сухе пальне, шматок крейди, гранули цинку, амоній біхромат, амоній хлорид, розчини натрій гідроксиду, ферум сульфату, купрум сульфату, магній хлориду, хлоридної кислоти, аркуш паперу.  

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: розповідь, демонстраційні досліди,усна фронтальна робота.

Очікувані результати навчання
Учень повинен знати:
·   Ознаки, що супроводжують хімічні реакції;
·   Суть фізичних і хімічних явищ.
  Учень повинен уміти:
  • описувати явища, які супроводжують хімічні реакції;
  • наводити приклади хімічних явищ у природі та побуті;
  • розрізняти фізичні та хімічні явища;
  • спостерігати за хімічними явищами й описувати спостереження, формулювати висновки.












Конструктор  уроку хімії  «Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують»

   Тема уроку
                                            Форми роботи на уроці
учнів
вчителя
Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують
  • налаштування на роботу;
  • слухання вірша;
  • відповіді на запитання;
  • проведення дослідів за допомогою вчителя;
  • запис спостережень в зошит;
  • робота в парах.
·  створення ситуації успіху;
·  повідомлення теми і мети;
·  зачитування вірша;
·  проведення дослідів;
·  організація бесіди;
·  проведення рефлексії.








Хід уроку.
1.Організація класу.
                                                                      Створення ситуації успіху вчителем

У світі змін відбувається багато,
От і ви вже підросли,
Хімію почали вивчати,
Знання нові здобули.
Давайте і далі працювати,
Вивчати, спостерігати,
Тому прошу не галасувати,
А спокійно про нове дізнаватись.

2. Мотивація навчальної діяльності
·         шляхом використання художньої літератури .
                                                                                          Учитель читає вірш
Вірш П.П.Єршова «Горбоконик»:
Вогник той горить світліше,
Горбоконик мчить скоріше.
Ось він став там, наче пень.
Видно в полі, як удень.
Дивне світло скрізь струмує,
Та не гріє, не димує.
Здивувався тут Іван.
«Що, - сказав він, - за шайтан!
Хтозна-скільки світла ллється,
А тепло та дим не в҆ється.
Ох і дивний цей огонь!»
3.Актуалізація опорних знань.
Бесіда:                                                                       Учитель ставить запитання
З курсу «Природознавства»  пригадаємо такі поняття:
1.Що називають фізичним тілом?
2. Які  основні характеристики тіла?
3. Що називають хімічною речовиною?
4. Наведіть приклади фізичних тіл і хімічних речовин.
5. Властивості речовин поділяються на … ?
                                                                             Учні відповідають на запитання
                                                                                                  Оцінювання
4. Засвоєння нових знань.                     Учитель повідомляє тему і мету уроку
         Щоб навчитись розрізняти фізичні та хімічні явища, зрозуміти, що таке є хімічна реакція, з’ясувати ознаки хімічної реакції та умови перебігу  - проведемо відповідні досліди.                  
                                                                                   Учитель проводить досліди                   
Дослід №1.
Розглянемо аркуш паперу. Розірвемо його навпіл.
-Яке це явище?Що змінилося? (Фізичне. Змінилася форма, але не змінилася речовина.)
Запалюємо аркуш паперу. Спостерігаємо процес горіння.
-Яке це явище? Чому? (Хімічне. Змінилася речовина.)
·         Зміни, що відбуваються з речовиною внаслідок хімічних явищ описуються хімічними реакціями.
·         Речовини, що вступають в хімічну реакцію називаються вихідними речовинами, або реагентами.
·         Речовини, що утворюються внаслідок хімічної реакції називаються продуктами реакції                                        Учні роблять записи у зошитах
Умовний запис хімічної реакції:
           А + В = С +Д  , де А і В – вихідні речовини, С і Д – продукти.
- Подумайте, які умови необхідно створити, щоб відбулася хімічна реакція?
                                                                                   Учні відповідають
Перемішування речовин; зміна температури, тиску; зіткнення речовин.
- За якими ознаками можна судити про протікання хімічних реакцій? Розглянемо на практиці.
                                                                       Досліди проводять учні з допомогою                
                                                              вчителя, підходячи до демонстраційного  
                                                             столу. Результати спостережень                   
                                                             записують в  робочий зошит
Дослід № 2.
Кипіння води.
У пробірку наливаємо 2-3 мл води. Закріплюємо пробірку у тримачі. Нагріваємо над полум’ям до кипіння.
(Згадуємо правила нагрівання речовин.)
- Яке це явище? Чому?
                                                                  Учні відповідають на запитання
Фізичне. Змінюється агрегатний стан речовини, а не сама речовина.
Дослід №3.
Виділення газу.
У пробірку із шматком крейди доливаємо хлоридної кислоти. Спостерігаємо бурхливе виділення газу.Якщо у пробірку опустити запалену скіпку, вона гасне. Отже, утворилась речовина, що не підтримує горіння – вуглекислий газ.
CaCO3 +2 HCl = CaCl2 + CO 2 +H2O
Дослід №4.
Випадання осаду.

До розчинів ферум(ІІ) сульфату, купрум(ІІ) сульфату, магній хлориду   додаємо  розчину натрій гідроксиду.
                                                                    Учитель запитуєучні відповідають
- Що спостерігаємо?     (Випадання осаду.)
- Яке це явище ? Чому?  (Утворюються речовини нерозчинні у воді, різного забарвлення.)
                                                              Оцінювання
Дослід №5.
Зміна забарвлення розчину.
До р-ну   NaOH  додаємо р-н фенолфталеїну спостерігаємо малинове забарвлення розчину. Додаємо р-н хлоридної кислоти. Спостерігаємо знебарвлення розчину.
                                                                  Учитель запитуєучні відповідають
- Яке це явище? Чому?  
(Хімічне. Зміна забарвлення  розчину свідчить, що відбулася хімічна реакція.)
NaOH +HCl =NaCl + H2O
Дослід № 6.
Поява запаху.
Насипаємо на дно пробірки кристалічного амоній хлориду. Доливаємо до нього розчину натрій гідроксиду об’ємом 2 мл.
Легким помахом руки, спрямовуємо газ, що виділяється, до носа. Відчуваємо  різкий запах газу.
Дослід №7.
«Вулкан» - розклад амоній біхромату.
У тигель насипаємо амоній біхромат. У речовині робимо заглибину і додаємо кілька крапель спирту. Підносимо запалений сірник.
Спостерігаємо : виділення теплоти, світла, зміну забарвлення речовини
                                                                               Ознаки реакцій учні записують
                                                                              в зошит та усно називають їх
5.Закріплення нового матеріалу.
                                                      Робота в парах: учні слухають і визначають
1.     Іде тепло від батареї опалення.
2.     Сяє неонова реклама.
3.     Горять свічки.
4.     Мама гасить соду коли готує тісто.
5.     Олійна фарба висихає на повітрі.
6.     Скисає молоко не випите кішкою.
7.     Після виключення комп’ютера змінюється колір екрана.
8.     Після додавання цукру чай стає солодким.
9.     З відкритої пляшки «Кока-коли» виділяються бульбашки.
10.                       На старому посуді з’являється іржа.
                                                                                                       Оцінювання
6. Рефлексія.
Отож, про що ми нині вели розмову,
Що ви не забудете ніколи,
Як явища між собою відрізнити?
Як на дві групи їх поділити?
Коли горить свічка, що спостерігаєте,
А які ще інші ознаки знаєте?
                                                                                                     Оцінювання
7. Домашнє завдання.
1. Прочитати параграф.
 2. Навести приклади трьох хімічних реакцій, із якими зустрічаєтесь практично щоденно у побуті та умови  їх перебігу?
                                                                       Учні записують домашнє завдання

                  


Комментариев нет:

Отправить комментарий